Spotkanie ze Sławkiem Pastuszką: Górnośląscy Żydzi i ich dziedzictwo

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   14 września 2021 09:06
Udostępnij

Górnośląscy Żydzi i ich dziedzictwo to temat spotkania online ze Sławkiem Pastuszką, które odbędzie się we wtorek 5 października o godz. 20.

Sławek Pastuszka

Pochodzi z Pszczyny, na Górnym Śląsku. Jest historykiem-judaistą, genealogiem, nauczycielem i społecznikiem, absolwentem historii ze specjalnością historia i kultura Żydów w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ, a swoją rozprawę pt. Cmentarz żydowski w Pszczynie jako zjawisko kulturowe Żydów górnośląskich przygotowuję pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo.

Od 2005 roku jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie w większości z własnych funduszy prowadzę zaawansowane prace porządkowe i renowacyjne. Swój wolny czas poświęca także na porządkowanie i/lub dokumentowanie innych żydowskich nekropolii, m.in. w Bieruniu, Czechowicach-Dziedzicach, Dębowej, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Miasteczku Śląskim, Sośnicowicach czy Zalewie.

Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach

Od 1 czerwca 2021 przewodniczącym działającego w jej ramach bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza, a także Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jest ponadto członkiem Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silesium Radicum”. Od 2010 roku współpracuję także z Urzędem Miejskim w Pszczynie przy organizacji corocznych Spotkań z Kulturą Żydowską, w trakcie których prowadzę wykłady historyczne oraz oprowadzania po cmentarzu żydowskim i starówce śladami Żydów.

Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, malarstwo synagogalne, materialne dziedzictwo żydowskie, genealogia, historia i kultura Żydów górnośląskich oraz historia Żydów w Polsce po 1945 roku. Jest autorem 9 książek i ponad 150 artykułów. Współpracuje z „Głosem Pszczyńskim” (od 2011) oraz licznymi instytucjami, szkołami i organizacjami, dzieląc się swoją wiedzą podczas wykładów i jako ekspert z zakresu judaistyki, cmentarzy żydowskich, historii i epigrafiki hebrajskiej.

Za swoją działalność został doceniony w Pszczynie otrzymując m.in. statuetkę Wolontariusza Roku (2013), statuetkę Pszczyńskiego Wybrańca – Nagrodę Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury (2014) i Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury (2021). W 2016 roku otrzymałem nominację do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum.

Więcej na slawekpastuszka.pl

Wydarzenie będzie dostępne pod tym linkiem

 

Najnowsze realizacje wideo