Zwiedzanie pałacu Larischów w Bulowicach na bis – zapisz się

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   13 września 2021 11:53

Znów będzie można odwiedzić pałac Larischów w Bulowicach. T jeden z najciekawszych zabytków regionu.

To odpowiedź na liczne zapytania mieszkańców gminy Kęty

W porozumieniu z właścicielem zespołu parkowo-pałacowego Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w sobotę 25 września o godz. 16.30. Wejściówki w cenie 5 złotych można nabyć w kasie muzeum – w godzinach funkcjonowania placówki, albo tuż przed wejściem na teren parku.

Trzeba się jednak wcześniej się zapisać, ponieważ liczba miejsc ograniczona.

Pałac w Bulowicach, przykład angielskiego neogotyku, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Ale Larischowie już wcześniej byli związani z Bulowicami. Jeszcze pod koniec poprzedniego stulecia kupili dobra osieckie od Franciszka Ksawerego Branickiego.

Sprzedawali i skupowali kolejne ziemie

Na przestrzeni niemal 150 lat w ich rękach znajdowały się m.in. majątki w Kętach, Bujakowie, Nowej Wsi, Bielanach, Hecznarowicach i Bulowicach.

 

Współpracowali z lokalną społecznością, zajmowali ważne stanowiska

Wszystko zmieniła II wojna światowa. Po wojnie wrócili do domu tylko na chwilę. Pałac – nazywany zamkiem – przeszedł na własność Skarbu Państwa, w przestrzeni dworu urządzono szpital: najpierw przeciwgruźliczny, potem leczenia odwykowego. Potomkowie odzyskali siedzibę swych przodków dopiero kilka lat temu. 

Zwiedzanie, które proponuje Muzeum w Kętach, to dobra okazja do tego, by zobaczyć na co dzień niedostępny obiekt. Przewodnik opowie ciekawostki z życia rodziny i odpowie na pytania zwiedzających. Bilet na to wydarzenie kosztuje 5 złotych. Z uwagi na duże zainteresowanie i ograniczenia wynikające z pandemii Muzeum prowadzi zapisy.

Zwiedzanie Pałacu Larischów w Bulowicach

Sobota, 25.09.2021, godz. 16.30

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Muzeum (Kęty, Rynek 16) w godzinach pracy placówki lub przed wydarzeniem. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 33 845 31 07 (w godz. 8.00-14.30).

Spotykamy się pod bramą zespołu parkowo-pałacowego w Bulowicach od strony ul. Zamkowej (mieszkańców okolicy prosimy o przybycie pieszo. Ci, którzy wybierają się samochodem, będą mogli skorzystać z parkingu na terenie parku w Bulowicach).

 

 

Organizatorzy proszą o zapoznanie się z regulaminem.

* W przypadku pogorszenia się sytuacji pandemicznej wydarzenie odbędzie się w innym terminie.

** Na terenie pałacu obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .