Spotkanie ze Sławkiem Pastuszką: Górnośląscy Żydzi i ich dziedzictwo

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   14 września 2021 09:06

Górnośląscy Żydzi i ich dziedzictwo to temat spotkania online ze Sławkiem Pastuszką, które odbędzie się we wtorek 5 października o godz. 20.

Sławek Pastuszka

Pochodzi z Pszczyny, na Górnym Śląsku. Jest historykiem-judaistą, genealogiem, nauczycielem i społecznikiem, absolwentem historii ze specjalnością historia i kultura Żydów w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ, a swoją rozprawę pt. Cmentarz żydowski w Pszczynie jako zjawisko kulturowe Żydów górnośląskich przygotowuję pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo.

Od 2005 roku jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie w większości z własnych funduszy prowadzę zaawansowane prace porządkowe i renowacyjne. Swój wolny czas poświęca także na porządkowanie i/lub dokumentowanie innych żydowskich nekropolii, m.in. w Bieruniu, Czechowicach-Dziedzicach, Dębowej, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Miasteczku Śląskim, Sośnicowicach czy Zalewie.

Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach

Od 1 czerwca 2021 przewodniczącym działającego w jej ramach bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza, a także Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jest ponadto członkiem Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silesium Radicum”. Od 2010 roku współpracuję także z Urzędem Miejskim w Pszczynie przy organizacji corocznych Spotkań z Kulturą Żydowską, w trakcie których prowadzę wykłady historyczne oraz oprowadzania po cmentarzu żydowskim i starówce śladami Żydów.

Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, malarstwo synagogalne, materialne dziedzictwo żydowskie, genealogia, historia i kultura Żydów górnośląskich oraz historia Żydów w Polsce po 1945 roku. Jest autorem 9 książek i ponad 150 artykułów. Współpracuje z „Głosem Pszczyńskim” (od 2011) oraz licznymi instytucjami, szkołami i organizacjami, dzieląc się swoją wiedzą podczas wykładów i jako ekspert z zakresu judaistyki, cmentarzy żydowskich, historii i epigrafiki hebrajskiej.

Za swoją działalność został doceniony w Pszczynie otrzymując m.in. statuetkę Wolontariusza Roku (2013), statuetkę Pszczyńskiego Wybrańca – Nagrodę Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury (2014) i Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury (2021). W 2016 roku otrzymałem nominację do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum.

Więcej na slawekpastuszka.pl

Wydarzenie będzie dostępne pod tym linkiem

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .