Pogoda wyzwolenia Auschwitz – FELIETON

Paweł Wodniak  |   Fakty,Publicystyka  |   27 stycznia 2021 19:13

Gdy w czasie chłodu wychodzę na spacer, zastanawiam się, co zimą przeżywali więźniowie KL Auschwitz. Nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić.

Zima, śnieg, mróz. Niejednokrotnie wiatr. A tu ludzkie szkielety w podszytych wiatrem pasiakach i zwykłych chodakach. Niedożywieni, osłabieni więźniowie, nocujący w drewnianych barakach. Pędzeni do pracy bez względu na pogodę i temperaturę.

Zimą narzekamy, że drogi i chodniki nieodśnieżone na czas, że szyby samochodów trzeba skrobać. A my musimy zdążyć do pracy. Ci ludzie zastanawiali się czy tego dnia zabije ich esesman, Cyklon B, czy mróz.

Zdecydowana większość z nas egzystuje w godnych warunkach. Mimo to wielu ma pretensje do Pana Boga, że moglibyśmy mieć więcej, żyć dostatniej… Może warto w tym naszym narodowym narzekactwie choć na moment przywołać pamięć o więźniach KL Auschwitz i przynajmniej spróbować sobie wyobrazić, co ci ludzie przeżywali każdego dnia, niezależnie od pory roku. Tylko spróbować, bo nasza wyobraźnia jest zbyt płytka, byśmy mogli pojąć strach przed śmiercią i okrucieństwem i ogromną wolę przeżycia.

Nie zapominajmy też, że obozy w XXI wieku wciąż istnieją. W Rosji, Chinach, Korei Północnej. Pamiętajmy, że systemy totalitarne na całym świecie mają się dobrze, a ich ofiarami padają tysiące niewinnych ludzi.

Z 1,3 mln więźniów nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau fabrykę śmierci przeżyło około 200 tysięcy ludzi.

Przed 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili około 500 więźniów w podobozach. W dniu wyzwolenia zastali w Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz około 7 tysięcy więźniów, w tym ponad 700 dzieci. Tego dnia w Oświęcimiu w dzień panowała temperatura od -6 do -3 stopni Celsjusza. Południowo-wschodni wiatr wiał z prędkością od 3 do 5 metrów na sekundę. Zachmurzenie było zmienne, a wysokość chmur wynosiła od 100 do 300 metrów.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .