Model ludzkich płuc stanął na rynku – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   15 listopada 2019 10:06

Kilkumetrowy model ludzkich płuc stanął na rynku w Oświęcimiu. Płuca oddychają przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia.

Instalacja to efekt działań rzecz czystego powietrza Polskiego Alarmu Smogowego oraz lokalnych alarmów smogowych – oświęcimskiego, chełmeckiego i brzeszczańskiego, a także oświęcimskiego magistratu. Każdy może przyjść na rynek i sprawdzić aktualna jakość powietrza. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, jak zanieczyszczone jest powietrze, którym na co dzień oddychamy.

„Nasz multimedialny billboard wyposażony jest w przestrzenne płuca, na które naciągnięta została biała tkanina filtracyjna. Za płucami znajdują się wentylatory, które będą stale przeciągać powietrze. W obrysie bilbordu, za szklanym oczkiem schowane zostały małe płuca z czystą tkaniną filtracyjną. Po pewnym czasie będzie można zaobserwować jak bardzo zmienił się kolor płuc” – mówią lokalne alarmy smogowe.

Instalacja wyposażona jest również w stację pomiarową oraz wyświetlacz LED, pokazujący stężenia pyłu PM2.5 i PM10. Bbillboard będzie gościł na oświęcimskim rynku dwa tygodnie – do 28 listopada, później wyruszy w dalszą podróż po Małopolsce. Odwiedzi między innymi Czernichów, Wieliczkę, Zabierzów i Niepołomice, by pod koniec stycznia trafić do Warszawy.

 

 

„Zapraszamy wszystkich mieszkańców ziemi oświęcimskiej do odwiedzania rynku i zaobserwowania, czym tutaj oddychamy” – zachęcają antysmogowcy.

Alarmy smogowe przypominają, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, wynikająca z ogrzewania domów piecami nie spełniającymi żadnych standardów emisyjnych.

„Szacujemy, że w kotlinie oświęcimskiej, takich czynnych przestarzałych kotłów jest około 17 tysięcy. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie powinny zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Niestety zauważamy, iż proces wymiany przebiega zbyt wolno i należy podjąć działania, które go realnie przyspieszą” – dodają lokalne alarmy smogowe.

 

Zobacz również:

Oświęcim na niechlubnej liście

Zapaść działań antysmogowych w powiecie?

Nasze Płuca zostały wczoraj zauważone w głównym wydaniu informacyjnym Polsat News. Robią wrażenie, koniecznie odwiedźcie Rynek w Oświęcimiu i na własne oczy zobaczcie czym oddychamy.

Opublikowany przez Chełmecki Alarm Smogowy Czwartek, 14 listopada 2019

 

 

 

Komentarze
  • 15 listopada 2019 22:21

    hotin

    Dziekujemy za te płuca ,co dzisiaj było nader widoczne. Więcęj takich happeningów,a zostaniemy zbawieni. PS. Dawaj Tusku z funduszu UE ,a i tak nie skorzystamy.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa