Kilkadziesiąt rodzin czeka na Twoją pomoc

Jola Wodniak  |   Fakty  |   16 listopada 2019 10:31

Kilkadziesiąt rodzin z powiatu oświęcimskiego czeka na pomoc. Na stronie Szlachetnej Paczki funkcjonuje już baza z informacjami o rodzinach w potrzebie.

Darczyńcą przygotowującym paczkę może zostać każdy – wystarczy wybrać rodzinę z internetowej bazy dostępnej na stronie internetowej i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi odpowiedzieć na konkretne potrzeby, te najpilniejsze, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często nie chcą nawet prosić.  
 

 

 
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 18 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 635 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych.
 

Z pomocą do tych, którym zabrakło szczęścia

 

Ma 85 lat. W jej domu brakuje łazienki i bieżącej wody. Seniorka marzy o nowym czajniku.

 

W jego mieszkaniu zamarza woda, mężczyzna śpi na materacu. Największe marzenie? Łóżko. Przez kilka ostatnich tygodni wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzali rodziny dotknięte różnie pojmowaną biedą. Pytali o ich sytuację, najpilniejsze potrzeby oraz marzenia. Pozyskane historie trafiły właśnie do internetowej bazy, z której darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę i wspólnymi siłami przygotować dla niej najpotrzebniejsze rzeczy.

 

Szlachetna łączy – jedną paczkę przygotowuje zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu osób.
“Wiem, że niektórzy mają w życiu o wiele mniej szczęścia niż ja. Uważam, że własnym szczęściem należy się dzielić i próbować pomagać tym, którzy mają w życiu gorzej. Też kiedyś mogę być w takiej sytuacji i chciałabym, by wtedy ktoś mi pomógł” – tłumaczy jeden z darczyńców Szlachetnej Paczki.

 

Podarować impuls do zmiany, pokazać, że są ważni

 

Szlachetna Paczka działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Ludzie dotknięci biedą odzyskują nadzieję na poprawę swojej sytuacji nie tylko dzięki pomocy materialnej, ale przede wszystkim dzięki temu, że ktoś ich dostrzegł i w nich uwierzył.

 

Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nie mieliby okazji się poznać. Uświadamia, że zaledwie kilka ulic dalej mogą mieszkać osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. W tym roku Szlachetne Paczki darczyńców trafią do rodzin z 648 rejonów w całym kraju – kilkudziesięciu w powiecie oświęcimskim.

 

“Zachęcamy wszystkich do włączenia się do projektu Szlachetna Paczka. Darczyńca może wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc – zaprasza do akcji Maria Kowalska-Koźbiał, lider rejonu Oświęcim.

Przygotowana przez darczyńcę pomoc ma sprawić, że rodzina poczuje się wyjątkowo i dostanie sygnał “Jesteście dla nas ważni”.

WYBIERZ RODZINĘ 

 
W kolejnych krokach można wybrać rodzinę, dla której chcemy przygotować pomoc. Najpierw należy zapoznać się z opisem historii rodziny oraz listą potrzeb. Rodziny są włączane do projektu w kilku kategoriach w zależności od przyczyny trudnej sytuacji tej rodziny, czyli np. niepełnosprawność czy starość i samotność. Lista potrzeb została przygotowana przez wolontariusza podczas spotkań z rodziną w potrzebie.

Darczyńca może na nie odpowiedzieć przygotowując paczkę, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wymienionych przez rodzinę jako trzy najważniejsze. Do współtworzenia paczki można zaprosić znajomych, rodzinę, współpracowników w firmie czy kolegów w szkole.

Finał projektu będzie miał miejsce w weekend 7-8 grudnia. Wtedy darczyńcy przywożą paczki do magazynu, z którego wolontariusze przekazują je rodzinom. Następnie do darczyńcy trafia relacja z przekazania paczki rodzinie.

Cała Polska robi paczki 

 
 
W działania Szlachetnej Paczki, jak co roku, zaangażowało się w ostatnich tygodniach bardzo wiele znanych osobistości. Paczki dla wybranych przez siebie rodzin osobiście przygotowali m.in. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, piłkarze reprezentacji Polski, z jej kapitanem, Robertem Lewandowskim, na czele, siatkarscy mistrzowie świata z klubów Plus Ligi, polskie biegaczki (mistrzynie Europy w sztafecie 4×400 m), siostry Agnieszka i Ula Radwańskie, aktorzy Teatru 6. Piętro, Mariusz Czerkawski czy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.
 
Szlachetną Paczkę aktywnie wspierali też m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot i Tomasz Majewski. Mobilizacja była ogromna, a wszystko po to, by żadna z osób włączonych do programy nie została pozbawiona szansy na to, by zmienić swoją historię. I to się udało. Celem Szlachetnej Paczki nie jest bowiem jedynie doraźna pomoc, która na chwilę ulży obdarowanym w zmaganiach z trudną codziennością, ale trwała zmiana, która pozwoli rodzinom „stanąć na nogi” i odzyskać samodzielność.
 
 

 

“Zachęcamy również do śledzenia strony Szlachetna Paczka Oświęcim na FB – @szposwiecim. Tam na bieżąco będą się pojawiać informacje o nowych rodzinach dodanych do bazy” – dodaje Maria Kowalska-Koźbiał.

 
 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa