2500 żonkili posadzili w parku kieszonkowym – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   15 listopada 2019 09:03

2500 żonkili posadziła młodzież w powstającym kieszonkowy Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Oficjalne otwarcie parku nastąpi 28 listopada.

Na pustym placu po synagodze znajdującym się w centrum Oświęcimia, przy ulicy Berka Joselewicza powstaje kieszonkowy Park Pamięci. Oprócz drzew, krzewów i kwiatów, znajdzie się też instalacja z historycznymi zdjęciami, modelem Wielkiej Synagogi, a także odsłoniętym fragmentem jej oryginalnej posadzki.

„Park Pamięci jest wyrazem szacunku społeczności lokalnej naszego miasta dla jego dziedzictwa wielowiekowej koegzystencji chrześcijańskich i żydowskich Oświęcimian. Wielka Synagoga była najważniejszym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, wybudowanym wysiłkiem jego mieszkańców wyznania mojżeszowego” – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

 

 

W parku powstanie dedykowana jej specjalna pamiątkowa instalacja w otoczeniu zieleni. Kieszonkowy Park Pamięci będzie łączył funkcję upamiętnienia z przestrzenią do refleksji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów zwiedzających miasto.

„Stanie się także miejscem edukacji o wielokulturowym dziedzictwie Oświęcimia dla polskiej i zagranicznej młodzieży coraz liczniej odwiedzającej Oświęcim” – dodaje Tomasz Kuncewicz.

Autorami projektu są Bartosz Haduch, Łukasz Marjański (NArchitekTURA, Kraków) oraz Magdalena Poprawska (Imaginga Studio, Kraków).

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa