polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Galeria Książki w Oświęcimiu, jako jedna z pięciu w Polsce, otrzymała grant w wysokości 10000 złotych na Regionalny Festiwal Kodowania. Impreza ma charakter regionalny, a jej celem jest między innymi sieciowanie miłośników kodowania. Do współpracy zaproszone zostały Lokalne Kluby Kodowania z Żor i Bojszów, reprezentujących województwo śląskie – Bojszowy kodujo, Żory programujo.
8 października organizatorzy zapraszają zainteresowanych tematyką programowania, kodowania oraz robotyki. Wydarzenie rozpocznie Prezydent Miasta Oświęcim i dyrektorzy Bibliotek z Bojszów, Żor i Oświęcimia. Uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach druku 3D, warsztatach robotyki w RoboZone z m-Botem, Lego Mindstorms, Ozobotami, spędzą czas na Magicznym dywanie, odwiedzą Salon VR, zagrają w ScottieGo, a w CyberZonie obejrzą CACY pokaz, czyli Create A Cyborg. Miłośnicy LEGO też znajdą coś dla siebie w strefie ZaLEGOwanych.
W RoboCafe uczestnicy posilą ciało a swoją ofertę przedstawią m.in.: Funtronic, Fabryka Kreatywności, Centrum Kreatywne Future, Hash. Sklep komputerowy. Swoje strefy przygotują LKK z Żor i Bojszów. W OfflineZone zaprezentowana zostanie mata do kodowania i photony.
Udział w warsztatach podzielony jest na dwie tury: w godzinach 9-13 – grupy zorganizowane, w godz. 15-19 warsztaty na zapisy dla osób indywidualnych.
Z kolei w piątek 12 października Galeria Książki zaprasza na nocne szaleństwo programistów i koderów. Robonockę rozpoczną warsztaty taneczne – robotów.
Nocne szaleństwo programistów i koderów
W ramach wydarzeń towarzyszących Biblioteka podejmie działania w Żorach, Bojszowach i Oświęcimiu. Od 24 września do 21 października uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach kodowania (Scratch junior), warsztatach z m-Botami i wykorzystania narzędzi i aplikacji z zakresu edukacji medialnej. Poznają m.in.: Kodable, Code.org, ABCYA Animate, Dvolver i StoryBird.
Wszystkie działania mają na celu promowanie nauki kodowania. Poza tym zorganizowane zostaną działania w Lokalnych Klubach Kodowania. Koordynatorzy LKK przeprowadzą warsztaty w instytucjach współorganizatorów. Korzystając z zestawów Makey Makey dzieci poznają tajniki pracy chirurga, tworząc upgrade znanej gry Operacja. Wezmą udział w warsztatach kodowania z wykorzystaniem długopisów 3D, kodowaniem offline i pokazem dronów.
Regionalny Festiwal Kodowania organizowany jest w ramach projektu „Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój”. Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Zapisu do projektu można dokonać maksymalnie do 28 września z dziale multimedia w Galerii Książki w Oświęcimiu lub pod numerem telefonu 33 847 98 05.
Śląsk koduje Małopolskę – zgłoś się do projektu