OŚWIĘCIM. Młodzi z Chemika z Schumanem dla gminy (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 kwietnia 2015 09:04
Udostępnij

„Młodzi dla gminy” to akcja grupy uczniów z oświęcimskiego Chemika w ramach projektu Fundacji im. Roberta Schumana. Cel działań zapisano w nazwie projektu – „Jak działa moja gmina”.

Zapaleńcy z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu postanowili przybliżyć wiedzę o samorządzie, jego funkcjach i działaniach młodym mieszkańcom sołectw, tworzących gminę wiejską Oświęcim.

Kilkugodzinną imprezę z pomocą gminy, jej ośrodka sportu i rekreacji, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu przygotowano właśnie w gościnnych murach książnicy.

Z dziećmi ze szkół w Grojcu, Porębie Wielkiej, Babicach, Brzezince, Harmeżach, Włosienicy i Rajsku spotkali się m.in. Bernardyna Bryzek, radna gminna i Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.

Dla młodych gości Galerii Książki pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa przygotowali członkowie maltańskiej służby medycznej. Klasa wojskowa z PZ nr 2 dała pokaz samoobrony, a sierżant Dorota Dziubek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przypomniały zasady bezpieczeństwa obowiązujące na drogach.

– Siedem grup szkolnych zaprezentowało swoją miejscowość i sprawdziło wiedzę w quizie na temat gminy Oświęcim. Dzieci wzięły także udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Moja wymarzona gmina” – relacjonuje Jakub Konior, jeden z uczniów Chemika. Jednocześnie dziękuje współorganizatorom za nieocenioną pomoc.

Młodzież z PZ nr 2, współpracującą z Fundacją im. Roberta Schumana, czeka kolejne wyzwanie. Wkrótce trenerki projektu „Jak działa moja gmina”, które przyjadą z Warszawy, poprowadzą gry miejskie. Tym razem w obszarze zainteresowania młodych edukatorów będzie lekcja terenowa w mieście Oświęcim.

– Jestem bardzo zadowolona z zaangażowania i inwencji moich uczniów. Dla nich była to ważna lekcja obywatelskiego działania. A najlepsze podziękowanie stanowiły uśmiechnięte buzie dzieci i ich prośby o powtórzenie takiego spotkania w przyszłym roku – mówi Janina Górnicka-Tlałka, lokalny koordynator projektu i nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Chemiku.

Galerię z akcji można obejrzeć TUTAJ.