Budowa i zastosowania koparko-ładowarki. Co warto wiedzieć?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   24 stycznia 2023 10:10
Udostępnij

Nie musisz wykorzystywać jedynie siły własnych rąk i prostych narzędzi podczas prac budowlanych. Do dyspozycji masz tak wiele profesjonalnych maszyn, dzięki którym poszczególne zadania wykonasz jeszcze szybciej, sprawniej i dokładniej. Jednym z przykładów jest koparko-ładowarka, dlatego dowiedz się, jak jest zbudowana i jak może być wykorzystywana.

Czym jest koparko-ładowarka?

Ogromną popularnością w branży budowlanej wyróżnia się koparko-ładowarka. Przede wszystkim ma to związek z szerokim zastosowaniem tych maszyn. Uwagę zwraca także budowa tej maszyny, która została skonstruowana w taki sposób, aby umożliwiała przeprowadzanie licznych robót ziemnych. 

Jak sama nazwa wskazuje, wspomniana maszyna służy zarówno do kopania, jak i ładowania. 

Jak zbudowana jest koparko-ładowarka?

Najczęściej spotykane są koparko-ładowarki zbudowane na bazie konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Jednak możesz spotkać się również z modelami z gąsienicowym napędem. Z pewnością będzie to świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na maszynie, która poradzi sobie z pracą nawet na grząskim i trudnym terenie.

Ważnymi elementami budowy koparko-ładowarki są też podwozia i nadwozia oraz układy robocze – bez nich maszyna w ogóle nie będzie działać. Można je podzielić na ładowarkowe i koparkowe. W zależności od typu mogą być umieszczone z przodu lub z tyłu pojazdu. Pierwszy rodzaj jest wykorzystywany do zagarniania i ładowania sypkich materiałów. Szczególnie dobrze radzi sobie z węglem oraz gruzem. Natomiast układ koparkowy częściej jest wykorzystywany do wykonywania wykopów pod fundamenty oraz do usuwania wierzchniej warstwy nawierzchni.

Podwozie koparko-ładowarki składa się z ramy na dwóch mostach napędowych. Całość jest skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić nieustanny kontakt kół z podłożem. Zwróć również uwagę na to, że na nadwoziu znajduje się silnik oraz pozostałe elementy układu napędowego. Istotną częścią jest także kabina operatora, a także system sterujący. Dla większej wygody osoby prowadzącej koparko-ładowarkę, nowoczesne pojazdy mają specjalnie wzmocnioną kabinę. To bardzo ważne, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo np. w przypadku przewrócenia się maszyny.

Do czego jest wykorzystywana koparko-ładowarka?

Czy wiesz, że koparko-ładowarka ma naprawdę szerokie zastosowanie? Przede wszystkim wpływ na to ma jej wielofunkcyjność, co sprawia, że ta maszyna jest tak uniwersalna. Jest to możliwe, ponieważ możesz z łatwością wymieniać i dodawać dopasowany osprzęt. Zazwyczaj dołączane są następujące elementy:

  • zamiatarki,
  • młoty wyburzeniowe,
  • widły paletowe,
  • frezarki do asfaltu,
  • odśnieżarki wirnikowe,
  • pługi do śniegu,
  • łyżki do skarpowania,
  • łyżki wielofunkcyjne z ostrzem, zębami lub widłami paletowymi,
  • wiertnice hydrauliczne,
  • łyżki dzielone.

Uniwersalność tego sprzętu w połączeniu z dużym wyborem osprzętów sprawia, że koparko-ładowarka posłuży Ci np. podczas prac budowlanych. Z pomocą tej maszyny przygotujesz teren pod inwestycję, rozpoczniesz budowę różnych nawierzchni i dróg np. jezdni, ścieżek rowerowych, nasypów drogowych czy kolejowych. Posłużą Ci także podczas wykonywania fundamentów budynków. Warto zaznaczyć, że z pomocą koparko-ładowarki możliwe jest wykopanie dołów, rowów, a do tego pojazd może skutecznie zastąpić dźwig.

Jak jeszcze wykorzystywana jest koparko-ładowarka? Jednym z przykładów są prace porządkowe np. usuwanie urobku z placu budowy. Ten sprzęt przyda się również w gospodarstwach domowych. 

Kto może obsługiwać koparko-ładowarkę?

Pamiętaj o tym, że koparko-ładowarkę mogą prowadzić jedynie osoby, które ukończyły specjalne szkolenie i zdały egzamin. Niezbędny jest też wpis w książeczce operatora maszyn. Oprócz kursu ważną częścią są badania fizyczne i psychotesty. Dopiero wtedy bezpiecznie można kierować pojazdem.