Budowa i zastosowania koparko-ładowarki. Co warto wiedzieć?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   24 stycznia 2023 10:10

Nie musisz wykorzystywać jedynie siły własnych rąk i prostych narzędzi podczas prac budowlanych. Do dyspozycji masz tak wiele profesjonalnych maszyn, dzięki którym poszczególne zadania wykonasz jeszcze szybciej, sprawniej i dokładniej. Jednym z przykładów jest koparko-ładowarka, dlatego dowiedz się, jak jest zbudowana i jak może być wykorzystywana.

Czym jest koparko-ładowarka?

Ogromną popularnością w branży budowlanej wyróżnia się koparko-ładowarka. Przede wszystkim ma to związek z szerokim zastosowaniem tych maszyn. Uwagę zwraca także budowa tej maszyny, która została skonstruowana w taki sposób, aby umożliwiała przeprowadzanie licznych robót ziemnych. 

Jak sama nazwa wskazuje, wspomniana maszyna służy zarówno do kopania, jak i ładowania. 

Jak zbudowana jest koparko-ładowarka?

Najczęściej spotykane są koparko-ładowarki zbudowane na bazie konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Jednak możesz spotkać się również z modelami z gąsienicowym napędem. Z pewnością będzie to świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na maszynie, która poradzi sobie z pracą nawet na grząskim i trudnym terenie.

Ważnymi elementami budowy koparko-ładowarki są też podwozia i nadwozia oraz układy robocze – bez nich maszyna w ogóle nie będzie działać. Można je podzielić na ładowarkowe i koparkowe. W zależności od typu mogą być umieszczone z przodu lub z tyłu pojazdu. Pierwszy rodzaj jest wykorzystywany do zagarniania i ładowania sypkich materiałów. Szczególnie dobrze radzi sobie z węglem oraz gruzem. Natomiast układ koparkowy częściej jest wykorzystywany do wykonywania wykopów pod fundamenty oraz do usuwania wierzchniej warstwy nawierzchni.

Podwozie koparko-ładowarki składa się z ramy na dwóch mostach napędowych. Całość jest skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić nieustanny kontakt kół z podłożem. Zwróć również uwagę na to, że na nadwoziu znajduje się silnik oraz pozostałe elementy układu napędowego. Istotną częścią jest także kabina operatora, a także system sterujący. Dla większej wygody osoby prowadzącej koparko-ładowarkę, nowoczesne pojazdy mają specjalnie wzmocnioną kabinę. To bardzo ważne, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo np. w przypadku przewrócenia się maszyny.

Do czego jest wykorzystywana koparko-ładowarka?

Czy wiesz, że koparko-ładowarka ma naprawdę szerokie zastosowanie? Przede wszystkim wpływ na to ma jej wielofunkcyjność, co sprawia, że ta maszyna jest tak uniwersalna. Jest to możliwe, ponieważ możesz z łatwością wymieniać i dodawać dopasowany osprzęt. Zazwyczaj dołączane są następujące elementy:

  • zamiatarki,
  • młoty wyburzeniowe,
  • widły paletowe,
  • frezarki do asfaltu,
  • odśnieżarki wirnikowe,
  • pługi do śniegu,
  • łyżki do skarpowania,
  • łyżki wielofunkcyjne z ostrzem, zębami lub widłami paletowymi,
  • wiertnice hydrauliczne,
  • łyżki dzielone.

Uniwersalność tego sprzętu w połączeniu z dużym wyborem osprzętów sprawia, że koparko-ładowarka posłuży Ci np. podczas prac budowlanych. Z pomocą tej maszyny przygotujesz teren pod inwestycję, rozpoczniesz budowę różnych nawierzchni i dróg np. jezdni, ścieżek rowerowych, nasypów drogowych czy kolejowych. Posłużą Ci także podczas wykonywania fundamentów budynków. Warto zaznaczyć, że z pomocą koparko-ładowarki możliwe jest wykopanie dołów, rowów, a do tego pojazd może skutecznie zastąpić dźwig.

Jak jeszcze wykorzystywana jest koparko-ładowarka? Jednym z przykładów są prace porządkowe np. usuwanie urobku z placu budowy. Ten sprzęt przyda się również w gospodarstwach domowych. 

Kto może obsługiwać koparko-ładowarkę?

Pamiętaj o tym, że koparko-ładowarkę mogą prowadzić jedynie osoby, które ukończyły specjalne szkolenie i zdały egzamin. Niezbędny jest też wpis w książeczce operatora maszyn. Oprócz kursu ważną częścią są badania fizyczne i psychotesty. Dopiero wtedy bezpiecznie można kierować pojazdem.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Masz postanowienia noworoczne?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .