Hotel dla ptaków, ptasie trele i starorzecze Soły – FOTO

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   13 stycznia 2023 16:20
Udostępnij

W rejonie łęgu Kamieniec powstała ścieżka edukacyjna. Można już nią spacerować, choć najlepsze odczucia będą wiosną, gdy przyroda budzi się do życia.

Łęg Kamieniec miasto Oświęcim utworzyło w 1998 roku, by zachować naturalne fragmenty łęgów topolowo-wierzbowych i istniejącej na tym terenie flory i fauny. Decyzja zapadała z powodów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych. Łęg zajmuje niecałe 24 hektary powierzchni.

Nowo powstała w lesie łęgowym na Kamieńcu ścieżka edukacyjna jest wspólnym projektem samorządu Oświęcimia i firmy Synthos. Spółka przeznaczyła 100 tys. zł na jej realizację, natomiast miasto 150 tys. zł.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim

„Trasa ścieżki w formie pętli okalającej las łęgowy zaczyna się przy ulicy Przecznej w rejonie Klubu Sportowego Soła. 2,5-kilometrowy odcinek można pokonać w niecałą godzinę. W trakcie będzie też czas na odpoczynek w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Na trasie można będzie spotkać hotel dla owadów, wysłuchać ptasich treli na jednej z tablic, która zawiera imitację głosów ptaków czy zobaczyć starorzecze Soły. Ścieżka edukacyjna jest dostępna o każdej porze roku. Z uroków tego miejsca najpełniej jednak skorzystać będzie można wiosną, kiedy natura budzi się do życia” – zachęca Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim

Na ścieżce edukacyjnej można zapoznać się z informacjami umieszczonymi na 11 tablicach. Spacerujący mają możliwość, w formie aktywnej zabawy, odkrywania bogactwa i zróżnicowania świata przyrody, m. in. rozpoznając ryby żyjące w Sole, gatunki drzew, podążając tropami zwierząt, zdobywając wiedzę o roślinach, także pyłkodajnych i nektarodajnych.

„Pokazujemy bogactwo flory i fauny oraz unikatowości tego miejsca, które leży w pobliżu Soły i Starego Miasta. Mieszkańcy oraz turyści mogą poszerzyć swoją wiedzę na trasie ścieżki edukacyjnej, poznać walory lasu łęgowego. Ścieżka jest także idealnym miejscem do plenerowych lekcji biologii i ekologii dla przedszkolaków czy dzieci ze szkół podstawowych, ale zapewne zainteresuje też osoby starsze” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim