Hotel dla ptaków, ptasie trele i starorzecze Soły – FOTO

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   13 stycznia 2023 16:20

W rejonie łęgu Kamieniec powstała ścieżka edukacyjna. Można już nią spacerować, choć najlepsze odczucia będą wiosną, gdy przyroda budzi się do życia.

Łęg Kamieniec miasto Oświęcim utworzyło w 1998 roku, by zachować naturalne fragmenty łęgów topolowo-wierzbowych i istniejącej na tym terenie flory i fauny. Decyzja zapadała z powodów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych. Łęg zajmuje niecałe 24 hektary powierzchni.

Nowo powstała w lesie łęgowym na Kamieńcu ścieżka edukacyjna jest wspólnym projektem samorządu Oświęcimia i firmy Synthos. Spółka przeznaczyła 100 tys. zł na jej realizację, natomiast miasto 150 tys. zł.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim

„Trasa ścieżki w formie pętli okalającej las łęgowy zaczyna się przy ulicy Przecznej w rejonie Klubu Sportowego Soła. 2,5-kilometrowy odcinek można pokonać w niecałą godzinę. W trakcie będzie też czas na odpoczynek w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Na trasie można będzie spotkać hotel dla owadów, wysłuchać ptasich treli na jednej z tablic, która zawiera imitację głosów ptaków czy zobaczyć starorzecze Soły. Ścieżka edukacyjna jest dostępna o każdej porze roku. Z uroków tego miejsca najpełniej jednak skorzystać będzie można wiosną, kiedy natura budzi się do życia” – zachęca Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim

Na ścieżce edukacyjnej można zapoznać się z informacjami umieszczonymi na 11 tablicach. Spacerujący mają możliwość, w formie aktywnej zabawy, odkrywania bogactwa i zróżnicowania świata przyrody, m. in. rozpoznając ryby żyjące w Sole, gatunki drzew, podążając tropami zwierząt, zdobywając wiedzę o roślinach, także pyłkodajnych i nektarodajnych.

„Pokazujemy bogactwo flory i fauny oraz unikatowości tego miejsca, które leży w pobliżu Soły i Starego Miasta. Mieszkańcy oraz turyści mogą poszerzyć swoją wiedzę na trasie ścieżki edukacyjnej, poznać walory lasu łęgowego. Ścieżka jest także idealnym miejscem do plenerowych lekcji biologii i ekologii dla przedszkolaków czy dzieci ze szkół podstawowych, ale zapewne zainteresuje też osoby starsze” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Ścieżka edukacyjna powstawała w zimowej scenerii. Fot. Miasto Oświęcim

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .