Poznamy zwycięzcę 27. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   7 października 2020 07:48
Udostępnij

Trzy książki dla najmłodszych znalazły się w finale 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. 9 października poznamy laureata.

W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężczynią została Antonina Kasprzak. Jury doceniło jej książkę „Wilka smocza dziewczynka”.

10 książek nominowanych:

1. Joanna Wachowiak, Awaria, wyd. Literatura
2. Marta H. Milewska, Czy Wróżka Zębuszka istnienie?, wyd. Tatarak
3. Eliza Piotrowska, Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej, wyd. Święty Wojciech
4. Magdalena Kiełbowicz, Huczy jak w ulu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
5. Emila Kiereś, Miedziany listek, wyd. Akapit Press
6. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Pracownia Aurory, wyd. Bajka
7. Marcin Przewoźniak, Puk, puk! Zastałem króla?, wyd. Zielona Sowa
8. Beata Ostrowicka, Szczygły, wyd. Nasza Księgarnia
9. Krystyna Chołoniewska, W cudzych ogrodach, wyd. Ezop
10. Marysia Zmyślony, Mateusz Zmyślony, Wojny podwórkowe, wyd. Mando

O najważniejszą nagrodę i wyróżnienia powalczą trzy tytuły:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Pracownia Aurory, wyd. Bajka
Marcin Przewoźniak, Puk, puk! Zastałem króla?, wyd. Zielona Sowa
Beata Ostrowicka, Szczygły, wyd. Nasza Księgarnia

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska książnica.

Książki do ścisłego finału wyłonili jurorzy pod przewodnictwem profesor Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego spośród 97 zgłoszonych tytułów. W pierwszym etapie wybrano czołową dziesiątkę.

 

 

„Rozstrzygnięcie nastąpi 9 października podczas gali w Galerii Książki. Laureat otrzyma między innymi statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka” – poinformowała Mariola Talewicz, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

W tym roku plebiscyt przebiega pod hasłem „Świat Koziołka”

„Pod tym hasłem realizujemy wszystkie działania związane z tegoroczną nagrodą. Jest ich mniej ze względu na specyficzną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, niemniej jednak czujemy się w obowiązku proponować młodym czytelnikom najlepsze polskie nowości spełniające rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron – Kornel Makuszyński. Świat Koziołka jest budowany poprzez najlepszą literaturę oraz grono osób współtworzących nagrodę, jak i biorących udział w jej zadaniach” – dodała Mariola Talewicz.

 

Zobacz również:

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Koziołek dla “Wiłki” Antoniny Kasprzak – FILM, FOTO

 

 

Najnowsze realizacje wideo