Poznamy zwycięzcę 27. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   7 października 2020 07:48

Trzy książki dla najmłodszych znalazły się w finale 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. 9 października poznamy laureata.

W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężczynią została Antonina Kasprzak. Jury doceniło jej książkę „Wilka smocza dziewczynka”.

10 książek nominowanych:

1. Joanna Wachowiak, Awaria, wyd. Literatura
2. Marta H. Milewska, Czy Wróżka Zębuszka istnienie?, wyd. Tatarak
3. Eliza Piotrowska, Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej, wyd. Święty Wojciech
4. Magdalena Kiełbowicz, Huczy jak w ulu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
5. Emila Kiereś, Miedziany listek, wyd. Akapit Press
6. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Pracownia Aurory, wyd. Bajka
7. Marcin Przewoźniak, Puk, puk! Zastałem króla?, wyd. Zielona Sowa
8. Beata Ostrowicka, Szczygły, wyd. Nasza Księgarnia
9. Krystyna Chołoniewska, W cudzych ogrodach, wyd. Ezop
10. Marysia Zmyślony, Mateusz Zmyślony, Wojny podwórkowe, wyd. Mando

O najważniejszą nagrodę i wyróżnienia powalczą trzy tytuły:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Pracownia Aurory, wyd. Bajka
Marcin Przewoźniak, Puk, puk! Zastałem króla?, wyd. Zielona Sowa
Beata Ostrowicka, Szczygły, wyd. Nasza Księgarnia

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska książnica.

Książki do ścisłego finału wyłonili jurorzy pod przewodnictwem profesor Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego spośród 97 zgłoszonych tytułów. W pierwszym etapie wybrano czołową dziesiątkę.

 

 

„Rozstrzygnięcie nastąpi 9 października podczas gali w Galerii Książki. Laureat otrzyma między innymi statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka” – poinformowała Mariola Talewicz, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

W tym roku plebiscyt przebiega pod hasłem „Świat Koziołka”

„Pod tym hasłem realizujemy wszystkie działania związane z tegoroczną nagrodą. Jest ich mniej ze względu na specyficzną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, niemniej jednak czujemy się w obowiązku proponować młodym czytelnikom najlepsze polskie nowości spełniające rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron – Kornel Makuszyński. Świat Koziołka jest budowany poprzez najlepszą literaturę oraz grono osób współtworzących nagrodę, jak i biorących udział w jej zadaniach” – dodała Mariola Talewicz.

 

Zobacz również:

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Koziołek dla “Wiłki” Antoniny Kasprzak – FILM, FOTO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzasz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .