Koziołek dla „Wiłki” Antoniny Kasprzak – FILM, FOTO

Materiał partnerski  |   Edukacja,Fakty  |   6 października 2019 15:11

Antonina Kasprzak zdobyła Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jury doceniło jej książkę „Wilka smocza dziewczynka”.

W tej edycji konkursu wydawcy, autorzy i miłośnicy literatury dziecięcej zgłosili 82 pozycje. Nagrodę ustanowiły Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer”.

Od 2004 roku rolę organizatorem i gospodarzem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu. To w jej gmachu autor najlepszej książki dla młodszych dzieci, wydanej po raz pierwszy w poprzednim roku, otrzymuje statuetkę Koziołka Matołka. Ważne, że nagradzane książki nawiązują do „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci promowanej przez Kornela Makuszyńskiego.

Nominowane książki:

– Babcocha, Justyna Bednarek, Wydawnictwo Poradnia K;
– Kobra, Katarzyna Wasilkowska, Wydawnictwo Literatura;
– Kropka z Błędem, Anna Taraska, Wydawnictwo Dwie Siostry;
– Leo i czerwony automat, Marcin Szczygielski, Latarnik
– Michał i 38, Rafał Witek, Wydawnictwo Literatura;
– Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Wydawnictwo Zielona Sowa;
– Oleś i Pani Róża, Anna Janko, Wydawnictwo Literackie;
– Ściśle tajne, Paweł Beręsewicz, Wydawnictwo Literatura;
– Wiłka smocza dziewczynka, Antonina Kasprzak, Wydawnictwo BIS
– O księżycu z komina domu na wzgórzu, Ariadna Piepórka, Wydawnictwo Skrzat.

Nagroda główna

W Miejskiej Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu wręczono nagrodę Koziołka i dwa wyróżnienia.

„Wilka smocza dziewczynka” to bardzo ciepła, podnosząca na duchu opowieść, kierowana do najmłodszych czytelników. Opowiada o perypetiach jedenastoletniej Poli, która opiekuje się młodszą siostrą – Bułką, gdy ich mama trafia do szpitala.

 

 

Wyróżnienia

Jury pod przewodnictwem Alicji Ungeheuer-Gołąb w składzie Grażyna Lewandowicz-Nosal,  Anna Maria Krajewska, Jerzy Kumiega, Ewa Świerżewska, Małgorzata Wójcik-Dudek, Olwia Brzeźniak-Pałgan przyznało jeszcze dwa wyróżnienia.

Pierwsze wyróżnienie otrzymała Katarzyna Wasilkowska za powieść „Kobra” wydawnictwa Literatura. Książka opowiada o Tomku, który spędza wakacje u babci na wsi. Nie wie, że będzie to dla niego przygoda życia. Spróbuje odkryć tajemnicę zamaskowanego mścicielka, który przywraca porządek w miasteczku. Autorka świetnie zrównoważyła sensacyjny charakter powieści z podjętymi przez siebie trudnymi tematami.

Drugie wyróżnienie otrzymała Ariadna Piepiórka za książkę „O księżycu z komina domu na wzgórzu” wydawnictwa Skrzat. Jest to historia Michała, który po zmianie szkoły zasiada w ławce obok szkolnego dziwadła – Wiktora. Odkrywa, że nawet będąc klasowym „outsiderem”, można dostrzec jasne strony życia.  O księżycu z komina domu na wzgórzu to książka, która skłania do zastanowienia, pełna refleksji nad życiem i śmiercią, do głębi wzruszająca i udowadniająca, że w każdym człowieku kryje się iskierka dobra.

Pierwsza ławka w Alei Pisarzy

Autorka odebrała statuetkę Koziołka Matołka podczas gali w piątek 4 października. Po gali Joanna Papuzińska, która przez wiele lat przewodniczyła konkursowi odsłoniła pierwszą w w Alei Pisarzy ławkę.

Joanna Papuzińska jest polską pisarką i poetką, tworzy bestsellerowe bajki i wiersze dla dzieci. Urodziła się 3 stycznia 1939 roku w Warszawie. Profesor nauk humanistycznych. Autorka zadebiutowała w 1956 roku w czasopiśmie “Świat Młodych”. Wydała wówczas opowiadanie pod tytułem “Człowiek o gorącym sercu”.

Kiedy ukończyła studia, na początku pracowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UW, a następnie w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dalej kształciła się i zdobywała kolejne stopnie naukowe. Joanna Papuzińska może pochwalić się znacznym dorobkiem literackim i naukowym: pisała zarówno bajki dla dzieci, jak i rozprawy czy artykuły z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa, literatury dziecięcej i słuchowisk radiowych.

Autorka była inicjatorką powstania i redaktorem naczelnym miesięcznika “Guliwer”. Obecnie również współpracuje z wieloma czasopismami. Joanna Papuzińska należała do Związku Literatów Polskich, a potem do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swoją działalność i dorobek wielokrotnie nagradzana. Jedne z jej najbardziej popularnych pozycji dla dzieci to “Nasza mama czarodziejka”, “Czarna jama”, “Wędrowne wierszyki” czy “Wierszyki domowe”.

Konkursowi patronowały Fakty Oświęcim

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .