Tarcza branżowa od połowy października

Redakcja FO  |   Fakty,Turystyka  |   6 października 2020 17:23

Od 15 października niektórzy przedsiębiorcy będą mogli złożyć w ZUS wnioski o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy pomocy.

Przepisy Tarczy 5.0 wchodzą w życie od 15 października. Od tego dnia będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Zwolnieni ze składek

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw.

Warunkiem otrzymania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Należy również wykazać spadek przychodów. W pierwszym miesiącu z wniosku o zwolnienie ze składek musi on być minimum o 75 proc. niższy w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2019 roku.

„Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za okres wskazany we wniosku. Termin na jego złożenie mija 30 listopada” – informuje Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Świadczenie postojowe

O świadczenie postojowego będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzą przeważającą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. Świadczenie to będzie można otrzymać trzykrotnie. Jeżeli zostało ono wcześniej już trzy razy wypłacone, to nie przysługuje ponownie. Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu z powodu COVID-19.

W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku.

„Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej” – wyjaśnia Szaniawska.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być prowadzona przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Dodatkowe postojowe

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć osoby, które wcześniej już otrzymały co najmniej jedno postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów oraz konferencji.

„Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż i jarmarków” – dodaje  rzeczniczka.

To świadczenie jest przewidziane dla osób, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu w tym samym miesiącu w 2019 roku.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie, w takiej samej wysokości co wcześniej otrzymane.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa