polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Zmiana organizacji pracy obowiązuje w całym ZLA w Oświęcimiu, w tym w przychodni nr 3 przy ulicy Czecha. Fot. Paweł Wodniak
Zmieniona organizacja pracy obowiązuje w przychodniach ZLA nr 1 przy ulicy Żwirki i Wigury, nr 2 przy ul. Czecha, nr 3 przy ul. Słowackiego i nr 4 przy ul. Garbarskiej.
„Podstawą udzielania świadczeń zdrowotnych są porady telefoniczne. Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ogranicza się możliwość rozprzestrzeniania koronawirusa” – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.
Wprowadzona zmiana umożliwia izolację osób, które mogą stanowić źródło zakażenia i, w założeniu, zmniejsza czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego.
„Pacjenci podczas teleporady otrzymają zalecenia, e-zwolnienie i e-receptę. Jeśli to będzie konieczne otrzymają też zalecenie osobistej wizyty w przychodni lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną” – tłumaczy Wojciech Wokulski, dyrektor ZLA.
Przy przychodni nr 3 przy ulicy Czecha spotykamy pacjentkę, która nie szczególnie jest zadowolona z nowej organizacji pracy.
„Rozumiem, że jest zagrożenie koronawirusem i lekarze wolą kontakt telefoniczny także dla swojego bezpieczeństwa. Problem w tym, że do przychodni ciężko się dodzwonić. Powinny być dodatkowe telefony” – mówi reporterowi eFO napotkana kobieta.
Dyrekcja ZLA informuje ponadto, że odwołania nieczynne są poradnie specjalistyczne i poradnie dzieci zdrowych oraz poradnia medycyny pracy. Badania diagnostyczne takie, jak USG, RTG, czy analityka laboratoryjna, personel medyczny wykonuje wyłącznie u pacjentów ze zleceniem pilnym. Nie można też zarejestrować się on-line.
„Od wszystkich wchodzących do budynków zbierany jest krótki wywiad, którego celem jest identyfikacja pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem. Osoby te proszone są o bezwzględne zaniechanie wizyty w przychodniach, aby nie narażać na zachorowanie innych osób przebywających w budynku” – dodaje dyrektor Wokulski.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu