Ograniczenia w przychodniach. Porady przez telefon

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 marca 2020 17:20

W przychodniach Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu nastąpiły ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów. Podajemy ważne informacje w tej sprawie.

Zmieniona organizacja pracy obowiązuje w przychodniach ZLA nr 1 przy ulicy Żwirki i Wigury, nr 2 przy ul. Czecha, nr 3 przy ul. Słowackiego i nr 4 przy ul. Garbarskiej.

„Podstawą udzielania świadczeń zdrowotnych są porady telefoniczne. Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ogranicza się możliwość rozprzestrzeniania koronawirusa” – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Wprowadzona zmiana umożliwia izolację osób, które mogą stanowić źródło zakażenia i, w założeniu, zmniejsza czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego.

„Pacjenci podczas teleporady otrzymają zalecenia, e-zwolnienie i e-receptę. Jeśli to będzie konieczne otrzymają też zalecenie osobistej wizyty w przychodni lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną” – tłumaczy Wojciech Wokulski, dyrektor ZLA.

Przy przychodni nr 3 przy ulicy Czecha spotykamy pacjentkę, która nie szczególnie jest zadowolona z nowej organizacji pracy.

„Rozumiem, że jest zagrożenie koronawirusem i lekarze wolą kontakt telefoniczny także dla swojego bezpieczeństwa. Problem w tym, że do przychodni ciężko się dodzwonić. Powinny być dodatkowe telefony” – mówi reporterowi eFO napotkana kobieta.

Dyrekcja ZLA informuje ponadto, że odwołania nieczynne są poradnie specjalistyczne i poradnie dzieci zdrowych oraz poradnia medycyny pracy. Badania diagnostyczne takie, jak USG, RTG, czy analityka laboratoryjna, personel medyczny wykonuje wyłącznie u pacjentów ze zleceniem pilnym. Nie można też zarejestrować się on-line.

„Od wszystkich wchodzących do budynków zbierany jest krótki wywiad, którego celem jest identyfikacja pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem. Osoby te proszone są o bezwzględne zaniechanie wizyty w przychodniach, aby nie narażać na zachorowanie innych osób przebywających w budynku” – dodaje dyrektor Wokulski.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa