Odszedł Tadeusz Kuś

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 maja 2020 18:40

Dzisiaj przed godziną 14 w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu odszedł Tadeusz Kuś, społecznik, współtwórca oświęcimskich struktur Komitetu Obrony Demokracji.

Był także członkiem zarządu wojewódzkiego KOD. Organizował w mieście manifestacje

„Tadeusz był dla nas wszystkich wzorem. Bardzo mocno angażował się w działalność KOD mimo ciężkiej choroby, z którą niestety nie udało mu się wygrać. Był wielkim patriotą, działaczem społecznym, wyjątkowym człowiekiem i bardzo dobrym przyjacielem. Zawsze mogliśmy na nim polegać i liczyć na jego wsparcie” – mówi Faktom Oświęcim Janina Nawieśniak, działaczka KOD w Oświęcimiu.

Zmarłego społecznika wspomina również Małgorzata Malinowski z oświęcimskiego KOD.

„Zmarł nasz przyjaciel, człowiek, który walczył o demokrację, motywował nas do działania. Sprawiał, że chciało się iść na oświęcimski rynek na czarny poniedziałek, podnosił na duchu w ciężkich chwilach. Wspólne wyjazdy do Krakowa na manifestacje „Mamy dość”, do Warszawy pod sejm, do Cieszyna aby wspólnie z Gabrielą Lazarek walczyć na Rynku o demokrację. Był naszym guru. Wystarczyło jedno jego słowo i wszystko wydawało się proste i łatwe. Za nim poszlibyśmy w ogień. Z nim byliśmy pod sądem, by walczyć o „Wolne sądy”. Bez niego zostaliśmy jak owieczki bez pasterza” – dodaje Małgorzata Malinowski, działaczka Komitetu Obrony Demokracji.

Tadeusza Kusia poprzez wpis na portalu społecznościowymi żegna Jan Hartman, filozof, profesor nauk humanistycznych i polityk.

„Tadeusz pracował „na dole”, w terenie, nie pchając się na żadne stołki. Był ideowy, skromny i solidny. Pracował na co dzień, a nie od święta. Tacy ludzie jak Tadek ratują świat. Wielka strata. Mam nadzieję, że postać Skromnego Działacza doczeka się godnego upamiętnienia” – czytamy we wpisie Jana Hartmana.

Działacza Komitetu Demokracji wspomina Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej.

„Nigdy nie miałem wątpliwości, że pierwsze dni maja to dla Tadeusza najważniejsze dni w roku. Od lat wspólnie te dni spędzaliśmy rozdając biało-czerwone flagi. Świętowaliśmy kolejne rocznice wejścia Polski do Unii Europejskiej i Święto Konstytucji 3 Maja. Dla każdego patriotyzm, a Tadeusz był patriotą z krwi i kości, te dni to czas zamanifestowania tego, czym żył na co dzień. W tym roku na fladze europejskiej i polskiej musimy dodać czarną wstążkę ku pamięci i znak żałoby po odejściu Tadeusza – pisze Marek Sowa. „Od kilku lat miałem zaszczyt znać Tadeusza. To prawdziwy „walczak” o wolną i demokratyczną Polskę. Ostatnie lata, chociaż walczył z nieuleczalną chorobą, mobilizował nas i organizował spotkania w obronie sądów, czytanie konstytucji czy nieocenioną pomoc w każdej kampanii. Sam wielokrotnie doświadczyłem Jego pomocy. Dzisiaj żegnamy go zapewniając, że wartości, w które wierzył również i dla nas są bardzo ważne i będziemy o nich pamiętać”.

Dorota Niedziela, poseł Koalicji Obywatelskiej, także jest wstrząśnięta po śmierci Tadeusza Kusia.

„Są takie chwile, gdy czujesz tak bardzo i przeżywasz tak mocno, że słowa grzęzną gdzieś w sercu, a głos łamie się bezustannie. Tragiczna wiadomość o śmierci Tadeusza uczyniła dzisiejszy dzień takim właśnie, smutnym i pełnym żalu. Bo jak pożegnać bohatera demokracji, wojownika wolności i jednocześnie przyjaciela, pełnego dobra, uśmiechu i oddania. Żegnaj bohaterze, wojowniku, wspaniały przyjacielu. Żegnam Cię wołając „konstytucja”, bo właśnie to Twój testament zostawiony nam wszystkim, a duch Twój na zawsze pozostanie w moim sercu” – pisze Dorota Niedziela w e-mailu do eFO.

Tadeusz Kuś zmagał się od wielu miesięcy z chorobą nowotworową. We wrześniu tego roku skończyłby 60 lat.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa