Stłuczka i co dalej?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   30 maja 2022 21:04
Udostępnij

Stłuczka samochodowa to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu bez względu, na doświadczenie za kierownicą.  Co jednak zrobić w razie stłuczki? Kogo powiadomić i jak się zachować? W tym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Miałeś stłuczkę? Powinieneś pamiętać o tych rzeczach

Prawo drogowe oraz karne jasno regulują to, jak należy zachować się po kolizji drogowej. Niezastosowanie się do ustalonych reguł może powodować problemy np. z wypłatą odszkodowania z tytułu OC lub AC. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, jakie obowiązują przy stłuczce.

 

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich uczestników kolizji

Podstawową sprawą jest to, by zadbać o bezpieczeństwo każdej osoby, która wzięła udział w stłuczce. Upewnij się więc, że nic Ci nie jest i zrób to samo, jeśli chodzi o inne osoby. Pamiętaj też, żeby ubrać kamizelkę odblaskową, gdy wysiadasz z auta. Będziesz wtedy dobrze widoczny i unikniesz następnego wypadku.

 

  1. Zabezpiecz auto

W przypadku kolizji drogowej zawsze należy usunąć (o ile stan techniczny na to pozwala) pojazd z drogi. Chodzi o to, by nie utrudniać ruchu podczas oczekiwania na policję lub służby ratownicze. Wystarczy, że zjedziesz na pobocze.

 

  1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia

W sytuacji, gdy pojazdów nie da się przesunąć, konieczne jest zabezpieczenie ich w taki sposób, by nie tworzyły zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Postaw więc na drodze trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Zgodnie z przepisami trójkąt powinien znaleźć się w odległości:

  • 100 m przed miejscem kolizji na autostradzie lub drodze ekspresowej,
  • 30-50 m przed miejscem kolizji na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym,
  • przy samochodzie w przypadku kolizji w terenie zabudowanym.

 

  1. Jeśli to konieczne, wezwij policję

Jeśli stłuczka jest poważna lub nie możesz dojść do porozumienia z innym uczestnikiem zdarzenia, konieczna będzie pomoc policji, która rozsądzi, kto zawinił. Czasem można się dogadać bez konieczności wzywania funkcjonariuszy, ale zazwyczaj ze względu na odmienność zdań nie jest możliwe.

Stłuczka a ubezpieczenie. Najważniejsze informacje

Na miejscu stłuczki powinieneś spisać z drugim kierowcą oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego. Twój ubezpieczyciel będzie tego potrzebować, by móc wypłacić odszkodowanie z polisy OC lub AC. Oświadczenie musi zawierać:

  • datę i miejsce stłuczki,
  • opis zdarzenia,
  • oświadczenie, kto jest sprawcą,
  • dane właścicieli aut, które brały udział w kolizji,
  • dane aut,
  • numer polisy OC sprawcy oraz nazwę ubezpieczyciela,
  • listę uszkodzeń,
  • podpisy kierowców.
Ubezpiecz swój samochód w LINK4

Jeśli już mowa o stłuczkach i odszkodowaniach, pamiętaj, że w Polsce każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia polisy OC. Chroni ona przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń na drodze. Oprócz tego warto też wybrać AC w renomowanym towarzystwie ubezpieczeniowym takim jak LINK4. Szeroki zakres ochrony, przystępne ceny oraz „ludzkie” podejście do trudnych sytuacji, sprawiają, że towarzystwo to cieszy się dużą popularnością wśród kierowców. Sprawdź kalkulator OC i AC, dzięki któremu sprawdzisz wysokość składki. 

Teraz już wiesz, co zrobić w razie stłuczki

Jak widzisz, stłuczka to nie koniec świata i jeśli tylko będziesz przestrzegać kilku zasad, to szybko uporasz się z jej konsekwencjami. Pamiętaj, że zawsze najważniejszy jest spokój. Daj sobie chwilę na ochłonięcie i unikaj emocji. Potraktuj stłuczkę, jak sytuację, która może zdarzyć się każdemu. Unikniesz w ten sposób pochopnych decyzji oraz irracjonalnych zachowań. 

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.