polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 241 przedsiębiorców z Oświęcimia i okolic.
„Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 241 przedsiębiorców z Oświęcimia i okolic, w całej Polsce – 74,6 tys. osób. Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do ZUS, aby złożyć odpowiednie dokumenty” – mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.
Wszystko można załatwić przez internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek – Płatnik i ePłatnik. Jak skorzystać z małego ZUS Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej).
„Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja” – informuje nna Szaniawska.
Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 rok wynosi ona 63 000 złotych. Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
„Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa” – dodaje rzeczniczka.
Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie siedmiu dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.