Ostatni dzień na złożenie wniosku o mały ZUS

0 Redakcja FO  |   Styl życia  |   8 stycznia 2019 08:46

Właściciele małych firm, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć, wnioski można składać tylko do jutra, czyli 8 stycznia.

Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 241 przedsiębiorców z Oświęcimia i okolic.

“Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 241 przedsiębiorców z Oświęcimia i okolic, w całej Polsce – 74,6 tys. osób. Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do ZUS, aby złożyć odpowiednie dokumenty” – mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.

Wszystko można załatwić przez internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek – Płatnik i ePłatnik. Jak skorzystać z małego ZUS Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej).

“Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja” – informuje nna Szaniawska.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 rok wynosi ona 63 000 złotych. Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

“Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa” – dodaje rzeczniczka.

Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie siedmiu dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Ulgę, mały ZUS będzie można stosować także po skorzystaniu już z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 procent minimalnego wynagrodzenia.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa