Domowa kostka rosołowa

Jolinkowe Smaki  |   Kulinaria  |   17 maja 2019 09:50
Udostępnij

Kostki rosołowe zagościły w naszych kuchniach na dobre. Drobiowe, wołowe, grzybowe i inne. Więcej w nich jednak chemii, niż prawdziwego smaku bulionu.

Mają niby same zalety:

– są praktyczne, wystarczy je zalać wrzątkiem i bulion gotowy
– skracają przeciętnie czas gotowania o kilkadziesiąt minut
– można je długo przechowywać
– są tanie i powszechnie dostępne
– mają różne “smaki”. 

Same zalety, prawda? Czy mają wady? 

Poza tym, że są bardzo słone, cholernie niezdrowe i mają chemiczny posmak, są w zasadzie bez wad. Ale te trzy cechy wystarczają, by je mieć w głębokiej pogardzie, przynajmniej raz na jakiś czas.

Buliony, czyli wywary

Bez nich nie ma prawdziwego kucharzenia, używamy ich prawie codziennie – są podstawą zup, sosów, dodatkiem do potraw duszonych. Warto ich więc przygotować więcej i zamrozić – w razie potrzeby będą pod ręką i przygotowanie potrawy z ich udziałem nie zabierze nam więcej czasu niż zalanie kostki bulionowej wrzątkiem. A różnica przecież będzie ogromna.

Tak więc, raz na jakiś czas, zasmakujmy prawdziwego smaku bulionu – aromatycznego, esencjonalnego, pełnego wartości odżywczych, nie skażonego chemią. I słonego w takim stopniu, w jakim nam odpowiada. Własnoręcznie przygotowany wywar, zawierający ogromną dawkę energii i smaku to najlepsza baza do przygotowania pysznych i wonnych zup.

Jak długo przechowywać?

Bulion przygotowany z mięsa, warzyw lub grzybów, szczelnie przykryty, by nie miał styczności z innymi produktami – można przechowywać w lodówce przez trzy dni. Dokładne przykrycie płynu jest bardzo ważne, bowiem szybko “łapie” zapachy innych potraw.

Zamrożony wywar nie straci swoich właściwości smakowych i odżywczych nawet przez dwa miesiące, jeśli zostanie zamrożony i będzie przechowywany w zamrażarce, w hermetycznym naczyniu (jaka ja to robię – o tym później).

Małe ilości bulionu

Te bardzo skondensowane, w sam raz na jedną porcję. Można przechowywać w woreczkach foliowych lub małych pudełkach tak, by je można było łatwo użyć, bez potrzeby rozmrażania dużej ilości.

Dobry wywar, esencjonalny i aromatyczny przygotowuje się z mięsa, kości, ryb lub grzybów, z dodatkiem warzyw, lub też z samych warzyw.
To warzywa właśnie zawierają aromatyczne substancje, które w czasie gotowania rozpuszczają się w wodzie i nadają wywarom smak.

Smak wywaru wzbogacą aromatyczne zioła: natka pietruszki, liście selera, lubczyk, tymianek, przypieczona lub podsmażona cebula, czosnek, oraz przyprawy: ziarna pieprzu, czy ziela angielskiego.

Jak zrobić taką kostkę?

Po przepis kliknij na http://jolinkowesmaki.pl/blog/przepisy/domowa-kostka-rosolowa/

Chcesz przeczytać więcej przepisów? zapraszamy na bloga JolinkoweSmaki.pl