OŚWIĘCIM. „Bezpieczne Dzieciństwo – Wychowanie bez Przemocy”

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 maja 2015 17:12
Udostępnij

Rozpoczęła się kampania przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Projekt „Bezpieczne Dzieciństwo – Wychowanie bez Przemocy” przygotował i prowadzi Miejski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Organizatorzy przyznają, że większość dzieci ma bezpieczne dzieciństwo, a rodzice wychowują je z troską i miłością. Przestrzegają jednak, że w społeczeństwie żyją także skrajnie nieodpowiedzialne matki i ojcowie, traktujący dzieci, jak zbędny element życia. Tam często dochodzi do przemocy.

Przemoc wobec niemowląt i małych dzieci to nie tylko bicie, potrząsanie, duszenie, które są typowymi przejawami przemocy fizycznej. To również przemoc psychiczna, wyrażana przez krzyk, złość wobec dziecka, odtrącenie, porzucenie, zaniedbania higieniczne, głodzenie, pozbawienie leczenia, pozostawienie bez opieki i narażanie go na niebezpieczeństwo.

– A przecież małe dzieci to bardzo delikatne istoty, które przez pierwszy okres życia są całkowicie zależne od drugiego człowieka. Są bezbronne, umiejące wyrazić swoje potrzeby czy też uczucia jedynie poprzez płacz, którym alarmują, że dzieje im się krzywda – mówi Bożena Sterczewska, przewodnicząca miejskiego zespołu interdyscyplinarnego.

Członkowie zespołu apelują, by reagować na każdy sygnał, który może świadczyć, że czyjeś dziecko jest zaniedbane, czy też doznaje przemocy. Brak takiej reakcji może doprowadzić do tragedii.

Wiadomość można przekazać na przykład pracownikowi socjalnemu, kuratorowi sądowemu, strażnikowi miejskiemu czy policjantowi.

– Jeden telefon może przerwać krzywdę, jakiej doznaje dziecko – przekonuje Sterczewska.

Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Oświęcimiu rozpoczął we wtorek kampanię, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zaniedbań i stosowania przemocy wobec najmłodszych dzieci.

Powodem jest również pogłębienie współpracy służb odpowiedzialnych za reagowanie w przypadku ujawnienia stosowania przemocy czy zaniedbań wobec dziecka.
– W ramach kampanii rodzice mogą uczestniczyć w specjalnych warsztatach edukacyjnych na temat właściwego sprawowania opieki nad dziećmi i prawidłowego pełnienia ról rodzicielskich, eliminujących używanie przemocy. Nauczą się również prawidłowej pielęgnacji dziecka, sposobów komunikowania się z nim, prawidłowego identyfikowania potrzeb i właściwej na nie reakcji – zapewnia Bożena Sterczewska.

Warsztaty prowadzą opiekunki sekcji opieki dla małych dzieci w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu.

Szkoleniu podlegają także przedstawiciele instytucji zajmujących się opieką zdrowotną i wspomagających opiekę nad dziećmi. Pozwoli to wyeliminować, bądź ograniczyć do minimum tragedie z dziećmi w roli ofiar, do których dochodziło niejednokrotnie dochodziło w Polsce w ostatnich latach. Szkolenie służb ma pozwolić na podejmowanie szybkiej i skutecznej interwencji w przypadkach ujawnienia przemocy wobec dziecka, zaniedbań lub sprawowania opieki w sposób nieprawidłowy.

Materiały edukacyjne dla rodziców małych dzieci można otrzymać w żłobkach, przedszkolach, poradniach dziecięcych, punktach szczepień, szpitalu, szkole rodzenia, ośrodku pomocy społecznej, policji i bibliotece.