OŚWIECIM. Studenci przeciwko białaczce

Kamil Szyjka  |   Fakty  |   1 kwietnia 2014 19:30
Udostępnij

Trzeci raz studenci polskich uczelni bezinteresownie angażują się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Projekt „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie” zaplanowano na 9 i 10 kwietnia. Wezmą w nim udział żacy ze 104 szkół wyższych z całego kraju, także z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

– W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie fundacji DKMS. Aby rozbudować tę listę, potrzeba pomocy takich osób, jak studenci – tłumaczą organizatorzy.

Pierwsza edycja akcji „Studenci przeciwko białaczce” odbyła się w kwietniu 2013 roku na 50 uczelniach w całej Polsce. Zarejestrowało się wówczas prawie sześć tysięcy osób. Zaledwie pół roku później, podczas drugiej edycji w 96 szkołach wyższych, chęć pomocy zgłosiło ponad 17,5 tys. osób. Byli to studenci, ale także mieszkańcy miast, w których projekt był realizowany.

Jak zaznacza Tigran Torosian, hematolog, zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego na białaczkę. Dlatego taką decyzję trzeba podjąć świadomie i po głębszym namyśle. Dlatego już dwa miesiące przed akcją organizatorzy rozpoczęli kampanię informacyjną. Każdy, kto zdecyduje się na ten krok, powinien zgłosić się do najbliższego punktu 9 lub 10 kwietnia. W PWSZ można się zarejestrować w tych dniach od godziny 11 do 18.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska powstała w 2008 roku jako organizacja non-profit. Od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych. Jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób udało się uratować dzięki osobom, znajdującym się w bazie fundacji.