WARSZAWA. Obradowała Międzynarodowa Rada Oświęcimska

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   23 listopada 2009 19:47
Udostępnij
Podczas obrad. Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

profesor Władysław Bartoszewski przewodniczył XVIII obradom Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Posiedzenie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau mówił m.in. o nowych projektach wydawniczych i internetowych, postępach w pracach konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci, planowanych zmianach w wystawach narodowych, a także o frekwencji w 2009 r, która najprawdopodobniej osiągnie rekordowy wynik ok. 1,3 mln odwiedzających.

– Dyrektor mówił także o trudnościach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem podległej mu instytucji. Omówił kwestię problemów administracyjnych związanych z projektem zakupu bazy PKSiS w Oświęcimiu, gdzie Muzeum planuje stworzenie nowoczesnego centrum obsługi odwiedzających – relacjonują Bartosz Bartyzel i Paweł Sawicki z biura prasowego PMA-B.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tej części sprawozdania, które wskazuje na niesłychany sukces działań Muzeum dla współczesnych ludzi. Jeżeli Miejsce Pamięci odwiedzają tak ogromne rzesze ludzi, że tworzy to problemy logistyczne, to jest to marzenie większości miejsc wystawienniczych na świecie. Ludzie z całego świata chcą zwiedzać to miejsce. Oby tak dalej. Jestem szczęśliwy, że tego doczekałem – stwierdził prof. Władysław Bartoszewski.

– Pojawiło się wiele różnych nowych inicjatyw: rozwój Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, różnego rodzaju nowe publikacje przygotowywane w wielu różnych językach, znakomita strona internetowa, czy w końcu projekt obecności Muzeum w portalu społecznościowym Facebook. Widać, że Muzeum pracuje na pełnych obrotach, możemy odczuć wielką pasję i energię jego pracowników – zauważył prof. Jonathan Webber z Uniwersytetu w Oxfordzie.  

Bardzo istotnym punktem tego posiedzenia była prezentacja projektu  scenariusza nowej wystawy głównej Muzeum.

– Nie muszę mówić, jak ogromne znaczenie edukacyjne będzie miała ta wystawa. Będzie ona kształtowała pamięć setek tysięcy ludzi na świecie przez najbliższe dziesięciolecia. Rada zgłaszała swoje uwagi i pomysły, ale generalnie zaakceptowała kierunek prac nad nową wystawą główną i to jest bardzo ważne, bo to ułatwi pracę tym ludziom, którzy poświęcają swój czas na stworzenie tej wystawy. To dla nich dodatkowy impuls i sygnał, że najlepsi na świecie eksperci doceniają ich pracę – tłumaczył Marek Zając, sekretarz MRO.

Rozmawiano o programie obchodów 65. rocznicy wyzwolenia byłego obozu. Członkowie rady jednomyślnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

– W przygotowanie i realizację tego programu – obok Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – zaangażowane są również rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz środowiska żydowskie. Rada wyraża nadzieję, że przyszłoroczne uroczystości nie tylko po raz kolejny przypomną światu o tragedii Auschwitz-Birkenau, ale stanowić też będą impuls do odważniejszego wzięcia odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia – czytamy w dokumencie.

– To ważna decyzja, bowiem te obchody są ważne nie tylko dla Europy, ale dla całego świata. Całość odbywać się będzie pod hasłem ?Edukacja dla przyszłości?, czyli chodzi o wyciąganie wniosków z tragedii Auschwitz i edukację dla przyszłych pokoleń – podkreślił  Marek Zając.

Kolejne posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odbędzie się w czerwcu 2010 roku w Oświęcimiu.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .