Czas na aktywność

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   6 października 2009 11:20
Udostępnij
Tegoroczny Dzień sąsiada na osiedlu Pileckiego. Fot. Paweł Obstarczyk.

O projekcie aktywności lokalnej prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu na cieszącym się do niedawna niezbyt dobrą sławą osiedlu Pileckiego z Marzeną Nawracaj i Ewą Ocylok rozmawia Kasjan Wanat.

Na czym polega projekt?

– Celem głównym projektu Czas na aktywność jest przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób korzystających ze wsparcia oświęcimskiego MOPS, długotrwale bezrobotnych oraz ich otoczenia. Ponadto realizacja projektu ma na celu promowanie aktywności obywatelskiej w środowisku lokalnym w ramach Programu Aktywności Lokalnej. Tegoroczne działania ze społecznością lokalną zostały podjęte przez pracowników Ośrodka na osiedlu rotmistrza Pileckiego. Pilotażowy projekt CALa naprzód – nowa jakość usług integracji społecznej w Małopolsce w 2008 roku pozwolił na dokładną diagnozę tej społeczności lokalnej i w oparciu o wyniki badań ustalono formy wsparcia dla mieszkańców osiedlu Pileckiego w roku bieżącym.

Należy zaznaczyć, że celami szczegółowymi Projektu jest przede wszystkim zwiększenie motywacji do podejmowania działań przez uczestników projektu, poznanie ich mocnych stron, doskonalenie kompetencji społecznych, propagowanie ciekawych i bezpiecznych form spędzania czasu wolnego, podnoszenie wiedzy dotyczącej poszukiwania zatrudnienia i sporządzania w tym zakresie niezbędnej dokumentacji.

Dlaczego właśnie to osiedle?

– Z uwagi na ogromne zaangażowanie mieszkańców osiedla w 2008 roku podczas realizacji projektu CALa naprzód, dyrekcja ośrodka podjęła decyzję, że właśnie oni będą beneficjentami tegorocznego projektu. To niejako nagroda za wkład pracy i podejmowanie inicjatyw przez mieszkańców na rzecz swojego miejsca zamieszkania.

Program Aktywności Lokalnej, jak i metodę pracy Centrum Aktywności Lokalnej można uznać za projekt pilotażowy w skali nie tylko miasta Oświęcim  ale także powiatu, dlatego bardzo ważna jest diagnoza społeczności i wypracowanie modelu działania, który można przenieść na inne społeczności.

Czy projekt będzie kontynuowany w innych częściach miasta?.

– Do 31 października mamy obowiązek przygotowania wniosku o dofinansowanie projektu na rok 2010, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dziś jest jednak za wcześnie, by jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jakie działania będą realizowane w ramach projektu. Decyzja zostanie podjęta po uzyskaniu informacji, jaką kwotą będzie dysponował MOPS na działania, które zaplanował do realizacji.

MOPS będzie nadal monitorował osiedle po zakończeniu projektu?

– Tak, społeczność lokalna z osiedla Pileckiego będzie w dalszym ciągu mogła uzyskać wsparcie ze strony pracowników ośrodka. Zależy nam, aby mieszkańcy tego osiedla zdobyli niezbędną wiedzę o możliwościach samoorganizowania się, chciałybyśmy aby w przyszłości mieszkańcy samodzielnie, dzięki zrzeszeniu się, podejmowali inicjatywy na rzecz swojego miejsca zamieszkania.