Taksówkarz uratował seniorkę przed oszustami

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   23 lutego 2024 15:31
Udostępnij

Oszuści próbowali okraść starszą kobietę z Bulowic metodą „na wypadek”. Pismo nosem wyczuł taksówkarz wezwany przez kęczankę.

89-letnia bulowiczanka wybrała się w czwartek do swojej 87-letniej znajomej z Kęt. Gdy panie prowadziły przyjacielska pogawędkę, w mieszkaniu zadzwonił telefon stacjonarny.

W słuchawce męski głos oznajmił, że jest policjantem i telefonuje, gdyż córka seniorki miała wypadek. Potrąciła kobietę, która zmarła. Potrzebne było kilkadziesiąt tysięcy złotych na kaucje, by rzekoma sprawczyni tragedii nie trafiła do aresztu.

Właścicielka mieszkania i telefonu nie ma córki. Wtedy goszcząca u niej 89-latka zaczęła podejrzewać, że może chodzić o jej córkę. Natychmiast wezwała taksówkę, by szybko wrócić do domu.

Taksówkarz, który przyjechał po seniorkę, widział jak kobieta jest zdenerwowana. Spytał dlaczego. Gdy usłyszał opowieść, nakłonił starszą panią, by zamiast do Bulowic, pojechali na ulicę Krakowską, do Komisariatu Policji w Kętach.

„Taksówkarz niewątpliwie zasługuje na podziękowania. Zainteresował się sytuacją seniorki, uspokoił ją i przekazał, że córka jest bezpieczna, a na telefon z pewnością dzwonili oszuści” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Policja kolejny raz ostrzega

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, trzeba się rozłączyć i natychmiast skontaktować się z tym krewnym, którego sprawa dotyczy. Gdy nie ma możliwości kontaktu należy powiadomić innego członka rodziny.  Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Pamiętajmy, że osobami szczególnie zagrożonymi tym przestępstwem są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści wykorzystują stare książki telefoniczne w których znajdowały się dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres.

Ostrzegajmy bliskich i znajomych o zagrożeniu. Wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej osób świadomych metod działania przestępców, tym mniej oszukanych.