Uratowali życie 16-latkowi, który targnął się na życie

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 stycznia 2024 11:27
Udostępnij

Nastolatek z Oświęcimia powiadomił kolegę, że chce ze sobą skończyć. Reakcja była natychmiastowa – telefon pod numer alarmowy 112.

15-latek przyszedł do swojego o rok starszego kolegi. Ten powiedział mu, że targnął się na swoje życie zażywając dużą ilość leków. Młodszy z nastolatków natychmiast zadzwonił po pomoc. Operator centrum powiadamiania ratunkowego natychmiast kontaktowa się z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Najbliżej miejsca, gdzie przebywali nastolatkowie, byli starsi posterunkowi Mateusz Stybak i Krzysztof Radwan z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Pierwszy jest ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po chwili mundurowi byli w mieszkaniu. Widząc, że 16-latek źle się czuje, przygotowali roztwór wody z solą, czym spowodowali wymioty i częściowe wydalenie zażytych tabletek. Następnie opiekowali się nastolatkiem do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Chłopiec trafił do szpitala.

„Podziękowania należą się 15-latkowi, który natychmiast wezwał pomoc. Dzięki tej prawidłowej reakcji udało się uratować życie jego kolegi” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP w Oświęcimiu.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa pod numerem telefonu 800 12 12 12. To bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów ze wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej – TUTAJ. Pod numerem 116 111 funkcjonuje także Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji Itaka pod nr 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji – TUTAJ.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 800 70 2222. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – TUTAJ.

Na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.