Polska 2050 także agituje za budżetem obywatelskim w Oświęcimiu

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   6 lipca 2023 12:51
Udostępnij

Stowarzyszenie Polska 2050 w Oświęcimiu rozpoczęło zbieranie podpisów pod projektem Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.

W maju za budżetem obywatelskim (BO) w Oświęcimiu agitował Jan Adamaszek, radny Rady Miasta Oświęcimia. Wraz z Maciejem Klimą, związanym ze stowarzyszeniem KOS 2018, zbierał podpisy mieszkańców m.in. podczas Jarmarku Kasztelańskiego, Juwenaliów i Ekomajówki.

Teraz do działania przystąpiła Polska 2050, której członkowie informują, że to sami mieszkańcy stolicy powiatu przygotowali projekt uchwały. Jeżeli zbiorą odpowiednią liczbę podpisów, projekt będzie musiał trafić na sesję rady miasta.

Gotowy projekt to nie wszystko. Stowarzyszenie powołało bowiem Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w celu podjęcia uchwały Rady Miasta Oświęcim w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego. Powiadomili o tym przewodniczącego Rady Miasta Oświęcimia. Tym samym spełnili wymogi formalne dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

„To pierwsza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Oświęcimiu. Dzięki temu narzędziu chcemy dać mieszkańcom naszego miasta realny wpływ na podejmowanie decyzji co do części wydatków miejskiego budżetu. Budżet obywatelski pozwoli mieszkańcom wcielać w życie ich własne pomysły na konkretne działania lub inwestycje w mieście” – tłumaczy Aleksander Siuta ze Stowarzyszenia Polska 2050, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej.

By skierować projekt uchwały na sesję rady miasta, konieczne jest zebranie minimum 300 podpisów mieszkańców Oświęcimia.

„W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta mogą sami proponować zadania odpowiadające na ich potrzeby i decydować w głosowaniu, które z nich będą realizowane przez miasto w kolejnym roku. Konsultacje z mieszkańcami w tej formie są obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale z powodzeniem funkcjonują też w innych miastach Małopolski, na przykład w Chrzanowie” – mówi Monika Szymeczko z Polski 2050.

Działacze stowarzyszenia przygotowali projekt uchwały w oparciu o działający od kilku lat mechanizm budżetu obywatelskiego w pobliskim Chrzanowie.

„Nasz budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku. Z powodzeniem zrealizowaliśmy już sześć edycji. To znakomite narzędzie aktywizujące mieszkańców. Daje im realny wpływ na decyzje inwestycyjne gminy. Spośród zgłoszonych pomysłów mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania wybierają takie, które później są realizowane i finansowane przez miasto. Dzięki temu zrealizowaliśmy już wiele fajnych pomysłów mieszkańców takich jak ścieżki rowerowe, place zabaw, psi park czy boiska sportowe” – wymienia Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Na specjalnie utworzonym facebookowym profilu „Oświęcimski Budżet Obywatelski-projekt” można znaleźć informacje gdzie i kiedy można podpisać się pod projektem uchwały.

Zobacz również:

Radny agituje za budżetem obywatelskim