Jak przygotować dom do montażu pompy ciepła?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   18 lutego 2023 16:38
Udostępnij

Nikogo nie dziwi fakt, że aktualnie pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku. Pozwalają one nie tylko generować oszczędności, lecz także dbać o środowisko naturalne.

Wykorzystują odnawialne źródła energii, które dają ogromną nadzieję na ochronę środowiska. Przed wyborem takiej propozycji często zastanawiamy się, jak przygotować dom do montażu pompy ciepła. Przyjrzyjmy się temu, co warto wiedzieć na ten temat. O czym trzeba pamiętać?

Nikogo nie dziwi fakt, że aktualnie pompy ciepła cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku. Pozwalają one nie tylko generować oszczędności, lecz także dbać o środowisko naturalne. Wykorzystują odnawialne źródła energii, które dają ogromną nadzieję na ochronę środowiska. Przed wyborem takiej propozycji często zastanawiamy się, jak przygotować dom do montażu pompy ciepła. Przyjrzyjmy się temu, co warto wiedzieć na ten temat. O czym trzeba pamiętać? 

Pompa ciepła

Okazuje się, że pompy ciepła Kraków stają się coraz częstszym wyborem wielu ludzi. Pamiętajmy o tym, że pompa ciepła może być wykorzystywana do ogrzewania domu i wody użytkowej. Ponadto może też być instalacją samodzielną lub współpracować z innym źródłem. Wyróżnić można kilka rodzajów pomp ciepła:

  • Powietrzne
  • Gruntowe
  • Wodne

Każda z tych opcji warunkuje zakres prac przygotowawczych do przeprowadzenia instalacji. Dobrym wyborem jest zaplanowanie montażu już na etapie budowy domu. Dzięki temu doskonale wykorzystamy potencjał nowoczesnego rozwiązania. 

Co jest ważne?

Sprawność pompy z pewnością wiąże się z termoizolacją budynku. Oznacza to, że dobrze zaizolowany dom można efektywnie ogrzać, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Nie bez znaczenia jest to, że termoizolacyjność decyduje także o wyborze mocy i wielkości urządzenia.  Im mniejsze straty ciepła w budynku, tym szybciej dochodzi do zwrotu inwestycji. Podczas wyboru pompy ciepła pamiętajmy o tym, że specyfiką jej pracy związana jest z niską temperaturą wody grzewczej. W tradycyjnym układzie grzejnikowym nie ma mowy o takim rozwiązaniu. Pompa ciepła świetnie będzie funkcjonować w niskotemperaturowych układach płaszczyznowych. Na etapie budowy łatwiej jest nam zaplanować podłogówkę niż ją stworzyć w już istniejącym budynku. 

Efektywne ogrzewanie domu

Warto zauważyć, że ogrzewanie domu jedynie pompą ciepła wymaga od nas uwzględnienia systemów ogrzewania podłogowego w całym domu. Ponadto znaczenie ma zadbanie o termoizolację, poprawiająca parametry pracy ogrzewania. We wnętrzach, gdzie powierzchnia podłogi jest mała, lepiej jest postawić na ogrzewanie sufitowe lub ścienne. Pompa ciepła od początku uwzględniona w projekcie budynku pozwala łatwiej wpłynąć na funkcjonalność ogrzewania. W takiej sytuacji stosuje się modyfikację ostępu między rurami grzewczymi i zwiększenie średnicy rur. Często stosujemy także utworzenie sekcji o większych rozmiarach. 

Co jeszcze powinniśmy mieć na uwadze? Nie można zapominać o uwzględnieniu miejsca, w którym ma stanąć wewnętrzna jednostka.  Jeśli chodzi o wielkość i głośność pracy, pompę ciepła porównać można do lodówki. Nie powinniśmy mieć problemu z ulokowaniem jej w domu. Gdy jesteśmy już na etapie projektowania naszego wymarzonego domu, zaplanujmy miejsce montażu jak najszybciej. 

Wszelkie wątpliwości w tej kwestii wyjaśnią nam specjaliści, którzy na co dzień zajmują się montażem pomp ciepła. Faktem jest, że pompy ciepła Kraków pozwalają na oszczędności i dbanie o środowisko.