Komin tradycyjny czy systemowy?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   26 września 2022 14:17
Udostępnij

Podczas budowy domu istotny jest wybór bezpiecznych i sprawdzonych rozwiązań. Dotyczy to także konstrukcji odprowadzających dym i spaliny z urządzenia grzewczego. Dlatego też wybór pomiędzy kominem systemowym a tradycyjnym to bardzo ważna decyzja. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Sprawdź w poniższym artykule.

Komin tradycyjny – czy warto?

Utarło się, że najpowszechniejsze rozwiązania są najlepsze. Czy tak jest w przypadku tradycyjnego komina? Wychodzi na to, że nie. Komin tradycyjny do dość duże przedsięwzięcie. Konstrukcja tworzona jest bowiem z cegieł. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Każda, nawet najmniejsza usterka lub niedopracowanie konstrukcji, może zakończyć się problemami z odprowadzaniem spalin oraz zagrożeniem dla mieszkańców.

Komin tradycyjny nie jest w pełni bezpieczny, jeśli będzie wykorzystywany w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Charakteryzują się one niską temperaturą spalin. Towarzyszy im szkodliwy kondensat, który może zagrażać całej konstrukcji.

Komin systemowy – przełom, który zastąpi tradycyjne rozwiązania?

Kiedy porówna się kominy systemowe z tradycyjnymi, można zauważyć sporo bardzo ważnych różnic. Główna dotyczy budowy konstrukcji. Kominy systemowe, oferowane m.in. przez JAWAR, wykorzystują prefabrykowane rozwiązania. Co za tym idzie, wszystkie elementy komina są gotowe. Wystarczy je ze sobą połączyć, aby powstała ostateczna konstrukcja odprowadzająca dym i spaliny. To z kolei sprawia, że komin systemowy można zbudować szybciej niż tradycyjny, przy czym jest on pewniejszy i bezpieczniejszy.

Kolejną różnicą między kominem systemowym a tradycyjnym, jest jakość. Rozwiązania prefabrykowane produkowane są z wysokiej klasy materiałów, przystosowanych do wysokich temperatur oraz ich nagłego skoku. JAWAR, jako jeden z czołowych producentów kominów systemowych, wykorzystuje do ich stworzenia ceramikę prasowaną izostatycznie. Dzięki temu konstrukcja jest bezpieczniejsza. Ceramika izostatyczna pozwala m.in. na zastosowanie cieńszych rur, co pozwala na większy dopływ powietrza do urządzenia grzewczego.

Sprawdź koniecznie: Kominy ceramiczne

Kominy systemowe mogą być również stalowe. Ich montaż może być przeprowadzony zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim. Kominy systemowe wykonane są wtedy ze stali kwasoodpornej. Tym samym zwiększona jest trwałość oraz odporność na szkodliwe związki chemiczne.

Podsumowanie

Nowoczesny komin systemowy to aktualnie najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Jego budowa jest prosta z uwagi na wykorzystywanie prefabrykowanych elementów. Komin systemowy jest bezpieczniejszy niż tradycyjny. Poza tym doskonale współpracuje z większością urządzeń grzewczych, zapewniając tym samym prawidłowe odprowadzanie spalin oraz dymu.