Okap sufitowy czy podszafkowy?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   5 kwietnia 2022 13:06
Udostępnij

Każda nowoczesna i funkcjonalna kuchnia powinna być wyposażona w dobrej jakości okap, który nie tylko pochłonie nieprzyjemne czy uciążliwe zapachy wydzielane podczas gotowania.

Taki sprzęt zapobiega też powstawaniu nadmiernej wilgoci w kuchni czy odkładaniu się tłustego osadu na meblach i ścianach. Wybór okapu wbrew pozorom nie jest prosty, na rynku można dostać wiele modeli tego typu urządzeń. Najczęściej kupowane są jednak okapy sufitowe lub podszafkowe. Który z nich najlepiej sprawdzi się do kuchni?

Okap sufitowy do nowoczesnych wnętrz

Okap sufitowy to model przeznaczony do zamontowania bezpośrednio pod sufitem albo w sufitach podwieszanych, kiedy na zewnątrz wystaje jedynie panel okapu z elementami sterującymi. Takie urządzenia często mają bardzo niewielkie rozmiary, które bez problemu zmieszczą się we wnęce takich sufitów. Dzięki temu idealnie się sprawdzą w niewielkich kuchniach i wszędzie tam, gdzie są niskie stropy.

Okapy sufitowe są produkowane przede wszystkim z białego czy czarnego szkła hartowanego i blachy nierdzewnej. Dzięki temu urządzenia te wyróżniają się eleganckim, prostym designem, idealnym do nowoczesnej kuchni. Okap sufitowy w takim wydaniu to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń w stylu minimalistycznym czy glamour. Świetnie też sprawdzi się w przypadku aneksów kuchennych połączonych z salonem.

Okap podszafkowy – idealny do zabudowy

Okap podszafkowy to bardzo dobry wybór w przypadku pomieszczeń, gdzie urządzenia są chowane w zabudowie kuchennej. To też dobre rozwiązanie w pomieszczeniu, które nie ma dostępu do komina. Głównym zadaniem tego typu okapów jest wchłanianie i neutralizowanie zapachów unoszących się w kuchni w czasie gotowania. Takie modele można sprytnie schować w szafce kuchennej i dzięki temu zaoszczędzić też trochę miejsca. Doskonale do tego się nada na przykład okap podszafkowy 50 cm, który powinien pasować do większości szafek.

Wymiar okapu jest bardzo ważny, ponieważ będzie on wbudowany w mebel kuchenny o określonej wielkości. Jego szerokość często wynosi mniej więcej pół metra, dlatego dobrym pomysłem będzie też okap podszafkowy 60 cm, który jest wersją uniwersalną i powszechnie wybieraną do tych pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą takich okapów jest też możliwość zamontowania ich w niemal dowolnym miejscu i będą pasować również w aneksie kuchennym otwartym na salon. To w dodatku świetny wybór do małych kuchni, gdzie kominowe odprowadzenie pary z gotowania znacznie ograniczyłoby całą przestrzeń.

Jakość i funkcjonalność okapów kuchennych

Niezależnie od wybranego rodzaju okapu, trzeba przede wszystkim kupić urządzenie dobrej jakości, które jest wykonane z trwałych surowców i posłuży na dłużej. Warto też poszukać możliwie najbardziej cichego modelu, aby nie generować dodatkowego hałasu na co dzień. Najlepiej też kupić wersje energooszczędne i jednocześnie wydajne, które w dodatku łatwo się czyści czy wymienia filtry.

Wybierając okap kuchenny, można też przebierać pomiędzy wieloma wersjami kolorystycznymi czy o różnym kształcie. Dzięki temu można dopasować okap do aranżacji kuchennej i stworzyć spójną przestrzeń. Warto też sięgnąć po modele z wbudowanymi światełkami, które w dodatku doskonale oświetlą kuchenkę w czasie gotowania. To rozwiązanie jest jednocześnie praktyczne i efektowne. Obecnie można znaleźć wiele nowoczesnych i funkcjonalnych okapów kuchennych, które są nie tylko urządzeniem użytecznym, ale też dyskretną ozdobą pomieszczenia.