Nagroda Nieobojętności dla dwóch silnych kobiet

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 lutego 2022 15:27
Udostępnij

Siostra Małgorzata Chmielewska i Lucyna Marciniak otrzymały Nagrodę Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka (OIPC).

Nazwa nagrody nawiązuje do słów „Nie bądź obojętny”, wypowiedzianych przez Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To właśnie Marian Turski był pierwszym laureatem nagrody.

„Nagrodę Nieobojętności przyznajemy osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upowszechniania idei praw człowieka i wartości humanizmu, inspirują innych do działań na tym polu, pobudzają ludzką aktywność w celu tworzenia i ustawicznego umacniania społeczeństwa obywatelskiego, edukują dzieci, młodzież i dorosłych pod kątem praktycznego stosowania i popularyzowania praw człowieka” – mówi Alicja Bartuś, kierowniczka OIPC.

Siostra Małgorzata Chmielewska

Otrzymała nagrodę w kategorii „Postać”. Prezeska Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” od wielu lat pomaga ludziom wykluczonym w powrocie do społeczności, m.in. poprzez tworzenie miejsc pracy i wspieranie w rozwiązywaniu życiowych problemów oraz nawiązywaniu normalnych międzyludzkich relacji.

Stworzyła i prowadzi domy dla bezdomnych, dla chorych, dla samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. W swoich działaniach i artykułach podkreśla znaczenie ekonomii społecznej. Z troską wyraża się o osobach wykluczanych i marginalizowanych. Powołała specjalne manufaktury, w których pracują osoby bezdomne i chore. Odważnym czynem i słowem staje zawsze po stronie słabszych, krzywdzonych, potrzebujących. Nie zawahała się tego zrobić także podczas ostatniego kryzysu uchodźczego na granicy Polski i Unii Europejskiej z Białorusią.

Lucyna Marciniak

Jest laureatką wyróżnienia w kategorii „Inspiracja”. Kierowniczka Gminnego Ośrodka Zdrowia w Białowieży po ogłoszeniu stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym z Białorusią była tam jedynym lekarzem. Przy wsparciu nieobojętnych mieszkańców starała się wypełnić przymusową pustkę humanitarną powstałą w związku z niedopuszczeniem do specstrefy działaczy organizacji pomocowych; umacniała tzw. nawróconych mieszkańców, czyli tych, którzy wcześniej, pod wpływem propagandy i z innych powodów, bali się uchodźców i byli przeciwni „napływowi obcych”, a gdy stanęli oko w oko z tragedią zaszczutych rodzin z dziećmi, zmienili zdanie i aktywnie wyrażali ludzką solidarność z potrzebującymi. Lekarka wielokrotnie podkreślała, że „pomaga człowiekowi w potrzebie bez względu na to, kim jest” i jednoznacznie zachęcała do tego wszystkich rodaków.

„Wezwanie Mariana Turskiego wypowiedziane w Muzeum Auschwitz, „Nie bądź obojętny”, poruszyło wielu ludzi w Polsce, Europie i na całym świecie. Uświadomili oni sobie, że z gruntu intymna przypowieść ofiary o najmroczniejszym okresie XX wieku odnosi się tak naprawdę do teraźniejszości i przyszłości. Ma przy tym wydźwięk ponadnarodowy, ponadkulturowy, uniwersalny. Wynika z troski o dobro wspólne, o los kolejnych pokoleń, a przede wszystkim o to, by prawa człowieka nie były już nigdy deptane. Laureatów nagrody wyłaniamy symbolicznie w rocznicę oswobodzenia Auschwitz, przypadającą 27 stycznia” – tłumaczy Alicja Bartuś.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 2 lutego 2022 16:01

    Marek_Markowski

    świat od zarania dziejów składa się z ludzi wrażliwych i obojetnych,słowa pana Turskiego nie odkryły nowej ameryki,nie zainspirowały obu pań które swoja działalnoscia zajmuja sie od lat,dodam ze bez rozgłosu czyli naprawdę od secra,nie tak jak jakis szef jakiejś orkiestry,gdyby nie kryzys na granicy jakis instytut podrzedny o którym nigdy nie słyszałem tych pań by nie zauważył…żaden instytut nie zabawi swiata,a takie nagrody tylko szkodzą tym którzy NAPRAWDĘ POMAGAJĄ..wielki szacunek dla tych którzy pomagają bez świateł jupiterów, Oświecim lezy daleko od granicy,dlatego instytut nie zauważ tych co są i pomagają obok……


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.