Krople do oczu – jakie wybrać?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   20 maja 2021 06:40
Udostępnij

Oczy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego poziomu nawilżenia. Niestety często warunki w których przebywamy pozostawiają wiele do życzenia – w biurach oczy wysusza klimatyzacja, na zewnątrz atakują pyłki, kurz i smog.

Dodatkowo, praca przed komputerem i przesiadywanie przed urządzeniami emitującymi niebieskie świtało bardzo męczy oczy, powodując ich podrażnienie, bóle głowy i kiepskie samopoczucie. Niezależnie od tego czy nosicie okulary, soczewki kontaktowe, czy nie potrzebujecie żadnej z metod korekcji wady wzroku, w domowej apteczce powinny się znaleźć krople do oczu. Jakie wybrać? W jakich sytuacjach je stosować?

Rodzaje kropli do oczu

Na rynku można spotkać kilka rodzajów kropli do oczu, które są przeznaczone do różnego typu dolegliwości. Krople do oczu z antybiotykiem przepisuje wyłącznie lekarz i dostępne są na receptę. Mają one działanie lecznicze, więc w trakcie leczenia zabronione jest noszenie soczewek kontaktowych. Stosuje się je w przypadku infekcji oka, np. na zapalenia spojówek.

Natomiast na własną rękę można kupić pozostałe rodzaje kropli do oczu (https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu), m.in. o działaniu nawilżającym, łagodzącym czy tzw. sztuczne łzy. Zazwyczaj w składzie kropli do oczu spotyka się składniki, takie jak: kwas hialuronowy, świetlik, heparyna, witamina A czy ektoina.

Doraźnie oczy można przepłukiwać solą fizjologiczną, ale nie daje to trwałego efektu – mimo wszystko dobrze mieć mały zapas pod ręką w razie np. wpadnięcia do oka jakiegoś zanieczyszczenia, którego trudno się pozbyć przy pomocy łez i chusteczki. Sól fizjologiczna jest dostępna w aptece w niewielkich pojemnościach za przysłowiowe grosze.

Kiedy stosować krople do oczu

Każda osoba, która spędza większą część dnia przy komputerze, powinna mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, np. EyeLove Dry Eye (https://www.bezokularow.pl/krople-eyelove-dry-eye-drops-04-hialuronianu-sodu). Jak już wspomnieliśmy, niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne niekorzystnie wpływa na oczy – wysusza je i podrażnia.

Udowodniono, że pracując przed komputerem mrugamy o wiele rzadziej, niż wykonują inne czynności, a wynika to też z tego, że przez wiele godzin wpatrujemy się w jeden punkt. Nie bez przyczyny przepisy BHP zalecają 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy przed komputerem, oderwanie wzroku od ekranu i wykonanie prostych ćwiczeń gałki ocznej. Jak wygląda rzeczywistość – każdy może indywidualnie ocenić.

Na ogólny dyskomfort i podrażnienie wzroku wpływają także inne czynniki, jak alergia, niewyspanie, zmęczenie czy choroba. Aby pomóc w regeneracji oczom, warto co kilka godzin wkrapiać krople nawilżające. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe w szczególności powinny zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały ze strony oczu – przekrwienie, uczucie drapania lub piasku pod powieką, suchość czy podrażnienie.

Jeśli objawy utrzymują się przez kilka dni, należy dać oczom odpocząć od soczewek i zastosować łagodzące krople do oczu, np. z wyciągiem ze świetlika lub rumianku. Natomiast na co dzień osoby noszące soczewki mogą wspomagać się kroplami, które składem przypominają sztuczne łzy, m.in. wspomnianymi już kroplami  EyeLove Comfort monodose (https://www.bezokularow.pl/krople-eyelove-comfort-monodose-20x035ml-bez-konserwantow).

Te krople w składzie mają min. hialuronian sodu, czyli naturalny składnik łez. Na rynku można spotkać także krople zawierające różne witaminy, np. witaminę A lub witaminy z grupy B, które wspierają ochronę oczu, krople ziołowe, przynoszące ulgę w przypadku podrażnień czy krople przystosowane do bezpośredniego stosowania na soczewki kontaktowe. Ciekawym produktem są krople do oczu w spreju, produkowane z myślą o osobach, które mają problem z zakrapianiem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Po zakupie kropli zwracajcie uwagę na datę ich przydatności. Zwłaszcza te specjalistyczne produkty mogą mieć krótki termin użytkowania po otwarciu z fabrycznego opakowania, np. miesiąc lub 3 miesiące. Warto na kroplach po prostu napisać długopisem datę ich otwarcia.

Cena kropli do oczu

W zależności od rodzaju i pojemności kropli do oczu, ceny mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Najbardziej ekonomiczną opcją jest kupowanie ich za pośrednictwem sklepów internetowych, np. dorzucanie do wirtualnego koszyka przy okazji robienia zapasów na soczewki kontaktowe. W sklepie BezOkularow.pl krople nawilżające można kupić już za kilkanaście złotych.