Na czym polega praca jubilera?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   22 kwietnia 2021 18:45
Udostępnij

Ludzie od samych swoich początków uwielbiają posiadać drogocenne drobiazgi, które najczęściej są symbolami jakichś wartości. Biżuteria nie występuje jedynie na kontynencie europejskim. 

Nawet w miejscach najbardziej oddzielonych od zachodniego społeczeństwa, możemy spotkać się z ozdobami o wielkim kulturowym znaczeniu. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie utworzył się zawód, który dziś znamy pod nazwą złotnika, jak i jubilera. Na czym ta praca polega?

Czym dokładnie się zajmuje jubiler? A złotnik?

Na początku warto wyjaśnić różnicę pomiędzy złotnikiem a jubilerem, choć na przestrzeni ostatnich lat ona coraz bardziej zanika. Zawód złotnika pojawił się na świecie wcześniej i oznaczał osobę, która tworzyła różnorodne użytkowe przedmioty ze złota (które w czasach kryzysu są szczególnie pożądane), srebra, platyny, stopów metali, jak i drogocennych kamieni. Pracuje na tych i innych materiałach również dziś. Warto zrozumieć tę różnicę zawodów poprzez podział na praktyczne wykształcenie, jak i teoretyczne. Złotnik będzie praktykował tworzenie ozdób, a jubiler będzie miał szeroką wiedzę na temat ich wartości – zarówno pieniężnej, jak i estetycznej. 

Dziś, jak już zostało wspomniane, bardzo rzadko tworzy się podział pomiędzy tymi zawodami, gdyż kształcenie przyszłych specjalistów w tych dziedzinach odbywa się wspólnie, na kierunkach złotniczo-jubilerskich. Czym więc dzisiaj zajmuje się taka osoba?

Zadania jubilera

Edukacja, jak i późniejsze doświadczenie, nauczy jubilera następujących umiejętności:

  • obróbki metali szlachetnych, jak również ich stopów,
  • oprawy kamieni,
  • naprawy i przerabiania biżuterii,
  • wykańczania ozdób,
  • wyceniania danej ozdoby.

Jak widać, jubiler to osoba o kompleksowych umiejętnościach – jak jednak zostać jubilerem?

Gdzie można się kształcić na złotnika? 

Jest kilka możliwości, które zasadniczo się od siebie różnią, a mogą zaprowadzić do tego samego celu, a więc zostania jubilerem. Kształcenie jest konieczne, ale nie zawsze musi ono być ustrukturyzowane z zewnątrz.

Drogi, które przyszły jubiler może obrać:

  • studia – najczęściej odbywają się na Akademii Sztuk Pięknych, a kierunki, które mogą przybliżyć do pracy jubilera to wzornictwo, rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych bądź metalurgia ze specjalizacją w biżuterii,
  • specjalistyczne kursy – tutaj mowa na przykład o policealnych szkołach, które uczą danego zawodu – najczęsciej jest to kierunek, który ma w zamiarze przygotować tylko i wyłącznie, ale za to dokładnie, do pracy złotnika,
  • nauka indywidualna – jest to opcja, która na pewno jest finansowo najkorzystniejsza, ale niestety, najczęściej nie daje nam potwierdzającego umiejętności certyfikatu – sprawia to, że jest to świetna metoda, gdy chcemy zacząć własny biznes, ale może nie wystarczyć, aby przyjąć się do renomowanego zakładu jubilerskiego.

Wiemy już, jak można się kształcić do zawodu złotnika. Po tym pora na pracę – gdzie można ją znaleźć?

Możliwości pracy dla jubilera

Z racji na dzisiejsze czasy, coraz częściej można zauważyć nowe firmy, które sprzedają produkty jubilerskie swojej własnoręcznej roboty – jest to jedno z rozwiązań, które jest możliwe po zdobyciu wystarczających umiejętności jubilerskich. Jest to szczególnie kusząca propozycja dla kształcących się samodzielnie – sprawia to, że nie muszą bać się o brak zatrudnienia, gdyż pracują dla samych siebie. 

Oczywiście jest też kariera szczeblowa, która polega na zatrudnieniu się w już istniejącej firmie jubilerskiej, a następnie zdobywaniu coraz to lepszej pozycji w jej zakresie. Początkowo jest to opcja bezpieczniejsza, gdyż założenie nowego biznesu bez renomy często kończy się fiaskiem. Zatrudnienie w znanej firmie pozwala na pewność, że ta praca dostarczy wystarczających zarobków. To właśnie kolejny temat, który warto poruszyć – zarobki jubilera.

Ile zarabia jubiler?

Początkowo, zaraz po ukończeniu szkoły jubilerskiej, bądź jeszcze w jej trakcie, warto starać się o staże płatne i bezpłatne – zapewni to już jakąś wiedzę praktyczną i rozpoznanie rynku. Pierwsza pełnoetatowa praca jubilera najczęściej pozwala na zarobienie 3000-3500 tysiąca złotych brutto. Jest to kwota, która, oczywiście po czasie, doświadczeniu i wspinaniu po szczeblach kariery, wzrośnie. 

Plusy i minusy zawodu jubilera

Jak każdy zawód, ma on swoje pozytywy i negatywy.

Do pozytywów zaliczamy:

  • duże możliwości rozwoju,
  • mniejsze poczucie „wyścigu szczurów”,
  • praca najczęściej na samodzielnym stanowisku.

Do minusów należą:

  • szkolenia nigdy się nie kończą – zawsze można wiedzieć więcej,
  • ciągły kontakt z różnymi substancjami chemicznymi,
  • praca z czasem trudnym materiałem.

Jak widać, praca jubilera może być bardzo ciekawa – potrzeba do niej jednak, jak do wszystkiego, pasji. Jest wiele dróg, które można obrać, aby osiągnąć ten zawód. Warto jednak zawsze się uczyć, bo świat się zmienia – również jubilerski. 

Artykuł powstał przy współpracy z nieoficjalnym serwisem o Targach Toruńskich (http://targitorunskie.pl/), które są miejscem m.in. Kiermaszu Rękodzieła czy też Jarmarku Katarzyńskiego, na których można nabyć przedmioty wykonane przez jubilerów-pasjonatów.