Przyjdź na premierę filmu Oświecim – Praga

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   19 sierpnia 2020 13:38
Udostępnij

W ostatni weekend sierpnia twórcy filmu „Oświęcim – Praga” zapraszają na premierę produkcji, kóra odbędzie się na Rynku Głównym w Oświęcimiu.

Film przedstawia historię produkcji samochodu Praga Oświęcim, montowanego w Zjednoczonej Fabryce Maszyn i Samochodów SA Oświęcim-Praga, w miejscu, gdzie mieści się dzisiaj spółka OMAG w Brzezince.

Historię samochodu, produkowanego przez polsko-czeską firmę w dwudziestoleciu międzywojennym, postanowił w wersji filmowej przedstawić Mirosław Ganobis, historyk amator z Oświęcimia.

 

 

Scenariusz napisało życie

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.

 

 

Zdjęcia ekipa, która liczy kilkadziesiąt osób, realizowała nie tylko w grodzie nad Sołą i okolicznych miejscowościach, ale także między innymi w Pradze, Krynicy Górskiej i na Słowacji. Na scenę balu, w której uczestniczyła największa liczba aktorów, Ganobis wybrał pałac w Polance Wielkiej.

Oprócz samochodu, którym jeździł na przykład Jan Kiepura

Zobaczymy postać, która w historii Oświęcimia zapisała się złotymi zgłoskami. Mowa o Romanie Mayzlu, najdłużej urzędującym burmistrzu miasta. W tę postać wcielił się Piotr Pietia Sikora, twórca i członek zespołu Krzywa Alternatywa.

„Cieszę się, że właśnie ja mogłem zagrać tę rolę, która wyzwoliła we mnie dużo pozytywnych emocji. Dzięki niej mogłem poprowadzić w pierwszej parze poloneza w scenie balu sylwestrowego, którą z największą liczba aktorów odtworzyliśmy w pałacu w Polance Wielkiej” – ocenia w rozmowie z Faktami Oświęcim Piotr Pietia Sikora.

 

 

Teledysk do filmu

W pierwszy dzień maja ukazała się teledysk do filmu „Oświęcim-Praga”. Piosenkę, do której tekst i muzykę napisał Piotr Pietia Sikora śpiewa Marcin Domarzewski.

„Inspiracją do napisania tego utworu był koncert Młynarski-Masecki Band, który odbył się na oświęcimskim rynku, podczas ostatniej Jesieni Oświęcimskiej. Wtedy to porwał mnie klimat lat przedwojennych a w głowie pojawił się pomysł. Ten utwór miał być całkowicie inny od wszystkich które grałem z Krzywą” – mówi Piotr Pietia Sikora, lider grupy Krzywa Alternatywa.

 

 

Tekst piosenki wyraźnie podkreśla dumę i zarazem wielką miłość do niej tzn. i tutaj puściłem to dwoma torami. Można go słuchać jak opowieści o miłości do dziewczyny jak i o takiej do samochodu. Tekst mówi o tym, że można kochać swój samochód jak dziewczynę.

„Do skończenia dzieła potrzebowałem odpowiedniego wokalu który skomponuje się klimatycznie z resztą i udało się. Marcin Domarzewski nie odmówił  i w ten sposób zarejestrowaliśmy piosenkę w zaprzyjaźnionym studio nagrań z Pszczyny” – dodał Piotr.

29 i 30 sierpnia na rynku odbędzie się kilka pokazów filmu. Uroczysta prapremiera nastąpi w sobotę o godz. 19.

 

Opublikowany przez Oswiecim – Miasto Pokoju – City of Peace Środa, 19 sierpnia 2020

 

Wszystkie prezentacje:

Sobota 29 sierpnia
– godz. 19.00 uroczysta prapremiera z udziałem twórców filmu i gości honorowych.
– godz. 20.30 spotkanie z reżyserem i twórcami filmu

Niedziela 30 sierpnia
– godz. 17.00 prezentacja filmu
– godz. 19.30 prezentacja filmu

„Zapraszamy na oświęcimski rynek, by obejrzeć nasze nowe dzieło” – zachęca Ganobis.

Liczba miejsc w kinie plenerowym ograniczona, a wstęp bezpłatny. Prezentacja odbędzie się zgodnie z obowiązującymi w dniu imprezy zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19.

Zobacz również:

„Oświęcim – Praga”, historia niezwykłego auta – FILM

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .