Przyjdź na premierę filmu Oświecim – Praga

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   19 sierpnia 2020 13:38

W ostatni weekend sierpnia twórcy filmu „Oświęcim – Praga” zapraszają na premierę produkcji, kóra odbędzie się na Rynku Głównym w Oświęcimiu.

Film przedstawia historię produkcji samochodu Praga Oświęcim, montowanego w Zjednoczonej Fabryce Maszyn i Samochodów SA Oświęcim-Praga, w miejscu, gdzie mieści się dzisiaj spółka OMAG w Brzezince.

Historię samochodu, produkowanego przez polsko-czeską firmę w dwudziestoleciu międzywojennym, postanowił w wersji filmowej przedstawić Mirosław Ganobis, historyk amator z Oświęcimia.

 

 

Scenariusz napisało życie

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.

 

 

Zdjęcia ekipa, która liczy kilkadziesiąt osób, realizowała nie tylko w grodzie nad Sołą i okolicznych miejscowościach, ale także między innymi w Pradze, Krynicy Górskiej i na Słowacji. Na scenę balu, w której uczestniczyła największa liczba aktorów, Ganobis wybrał pałac w Polance Wielkiej.

Oprócz samochodu, którym jeździł na przykład Jan Kiepura

Zobaczymy postać, która w historii Oświęcimia zapisała się złotymi zgłoskami. Mowa o Romanie Mayzlu, najdłużej urzędującym burmistrzu miasta. W tę postać wcielił się Piotr Pietia Sikora, twórca i członek zespołu Krzywa Alternatywa.

„Cieszę się, że właśnie ja mogłem zagrać tę rolę, która wyzwoliła we mnie dużo pozytywnych emocji. Dzięki niej mogłem poprowadzić w pierwszej parze poloneza w scenie balu sylwestrowego, którą z największą liczba aktorów odtworzyliśmy w pałacu w Polance Wielkiej” – ocenia w rozmowie z Faktami Oświęcim Piotr Pietia Sikora.

 

 

Teledysk do filmu

W pierwszy dzień maja ukazała się teledysk do filmu „Oświęcim-Praga”. Piosenkę, do której tekst i muzykę napisał Piotr Pietia Sikora śpiewa Marcin Domarzewski.

„Inspiracją do napisania tego utworu był koncert Młynarski-Masecki Band, który odbył się na oświęcimskim rynku, podczas ostatniej Jesieni Oświęcimskiej. Wtedy to porwał mnie klimat lat przedwojennych a w głowie pojawił się pomysł. Ten utwór miał być całkowicie inny od wszystkich które grałem z Krzywą” – mówi Piotr Pietia Sikora, lider grupy Krzywa Alternatywa.

 

 

Tekst piosenki wyraźnie podkreśla dumę i zarazem wielką miłość do niej tzn. i tutaj puściłem to dwoma torami. Można go słuchać jak opowieści o miłości do dziewczyny jak i o takiej do samochodu. Tekst mówi o tym, że można kochać swój samochód jak dziewczynę.

„Do skończenia dzieła potrzebowałem odpowiedniego wokalu który skomponuje się klimatycznie z resztą i udało się. Marcin Domarzewski nie odmówił  i w ten sposób zarejestrowaliśmy piosenkę w zaprzyjaźnionym studio nagrań z Pszczyny” – dodał Piotr.

29 i 30 sierpnia na rynku odbędzie się kilka pokazów filmu. Uroczysta prapremiera nastąpi w sobotę o godz. 19.

 

Opublikowany przez Oswiecim – Miasto Pokoju – City of Peace Środa, 19 sierpnia 2020

 

Wszystkie prezentacje:

Sobota 29 sierpnia
– godz. 19.00 uroczysta prapremiera z udziałem twórców filmu i gości honorowych.
– godz. 20.30 spotkanie z reżyserem i twórcami filmu

Niedziela 30 sierpnia
– godz. 17.00 prezentacja filmu
– godz. 19.30 prezentacja filmu

„Zapraszamy na oświęcimski rynek, by obejrzeć nasze nowe dzieło” – zachęca Ganobis.

Liczba miejsc w kinie plenerowym ograniczona, a wstęp bezpłatny. Prezentacja odbędzie się zgodnie z obowiązującymi w dniu imprezy zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19.

Zobacz również:

„Oświęcim – Praga”, historia niezwykłego auta – FILM

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa