polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Mirosław Ganobis podczas nagrania dla DDTVN. Fot. Jarosław Fiedor Fotografia
Ekipa programu Dzień Dobry TVN przyjechała do Oświęcimia w sobotę, by przygotować się do środowej audycji na żywo. Poznali Mirka Ganobisa i jego miłość do historii Oświęcimia oraz część osób, zaangażowanych w film Oświęcim – Praga.
Gdy Mirek opowiadał o grodzie nad Sołą, dziennikarze z TVN zainteresowali się nie tylko filmem, ale też historykiem – amatorem, jego zbiorami, muzeum i ogromną wiedzą historyczną na temat Oświęcimia.
„Nie mieli pojęcia o czym mówię, nie wiedzieli wielu rzeczy o Oświęcimiu. Zapytali mnie czy występowałem już kiedyś w DDTVN, odpowiedziałem, że nie. Byli zdziwieni, że tyle wiem o historii naszego miasta, postanowili trochę zmienić koncepcję wywiadu” – opowiada Faktom Oświęcim Ganobis.
Reporterzy gościli między innymi w domowym muzeum Mirka, na oświęcimskim rynku i w muzeum Ratusz, gdzie stoi historyczna Praga.
Fot. Jarosław Fiedor Fotografia
„Reporterom z ogólnopolskiej telewizji chciałem pokazać jak najwięcej, aby pokazali nasze miasto całej Polsce, ale jak pokazać im wszystko i opowiedzieć, gdy na antenie ma się to pojawić w czterominutowym materiale? Do tego doszły wywiady z mieszkańcami miasta. Mam nadzieję, że podczas łącza na żywo będę mógł dodać więcej informacji o Oświęcimiu” – zastanawia się Mirek.
Audycja nastąpi w środę 20 maja około godz. 8.25 w programie Dzień dobry TVN.
„Wywiad w telewizji TVN to znakomite docenienie wszystkich osób pracujących dla filmu. Zachęcamy do obejrzenia audycji” – dodaje Mirek Ganobis.
Film przedstawia historię produkcji samochodu Praga Oświęcim, montowanego w Zjednoczonej Fabryce Maszyn i Samochodów SA Oświęcim-Praga, w miejscu, gdzie mieści się dzisiaj spółka OMAG w Brzezince.
Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.
Zdjęcia ekipa, która liczyła około stu osób, realizowała nie tylko w grodzie nad Sołą, ale także między innymi w Pradze, Krynicy Górskiej i na Słowacji. Na scenę balu, w której uczestniczyła największa liczba aktorów, Ganobis wybrał pałac w Polance Wielkiej.
W filmie oprócz samochodu, którym jeździł na przykład Jan Kiepura, zobaczymy postać, która w historii Oświęcimia zapisała się złotymi zgłoskami. Mowa o Romanie Mayzlu, najdłużej urzędującym burmistrzu miasta. W tę postać wcielił się Piotr Pietia Sikora, twórca i członek zespołu Krzywa Alternatywa, który skomponował i napisał tekst do piosenki promującej film.
„Inspiracją do napisania tego utworu był koncert Młynarski-Masecki Band, który odbył się na oświęcimskim rynku, podczas ostatniej Jesieni Oświęcimskiej. Wtedy to porwał mnie klimat lat przedwojennych a w głowie pojawił się pomysł. Ten utwór miał być całkowicie inny od wszystkich które grałem z Krzywą” – mówi Piotr Pietia Sikora, lider grupy Krzywa Alternatywa.
Tekst mówi o tym, że można kochać swój samochód jak dziewczynę. Posłuchajcie:
Zobacz teledysk do filmu Oświecim-Praga – FILM