Mirosław Ganobis wystąpi w Dzień Dobry TVN – FILM, FOTO

Redakcja FO  |   Fakty  |   19 maja 2020 09:09

Mirosław Ganobis, pomysłodawca i reżyser filmu „Oświęcim – Praga” wystąpi w środę w programie Dzień Dobry TVN. Warto zobaczyć ten program.

Ekipa programu Dzień Dobry TVN przyjechała do Oświęcimia w sobotę, by przygotować się do środowej audycji na żywo. Poznali Mirka Ganobisa i jego miłość do historii Oświęcimia oraz część osób, zaangażowanych w film Oświęcim – Praga.

Gdy Mirek opowiadał o grodzie nad Sołą, dziennikarze z TVN zainteresowali się nie tylko filmem, ale też historykiem – amatorem, jego zbiorami, muzeum i ogromną wiedzą historyczną na temat Oświęcimia.

„Nie mieli pojęcia o czym mówię, nie wiedzieli wielu rzeczy o Oświęcimiu. Zapytali mnie czy występowałem już kiedyś w DDTVN, odpowiedziałem, że nie. Byli zdziwieni, że tyle wiem o historii naszego miasta, postanowili trochę zmienić koncepcję wywiadu” – opowiada Faktom Oświęcim Ganobis.

Reporterzy  gościli między innymi w domowym muzeum Mirka, na oświęcimskim rynku i w muzeum Ratusz, gdzie stoi historyczna Praga.

 

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

 

„Reporterom z ogólnopolskiej telewizji chciałem pokazać jak najwięcej, aby pokazali nasze miasto całej Polsce, ale jak pokazać im wszystko i opowiedzieć, gdy na antenie ma się to pojawić w czterominutowym materiale? Do tego doszły wywiady z mieszkańcami miasta. Mam nadzieję, że podczas łącza na żywo będę mógł dodać więcej informacji o Oświęcimiu” – zastanawia się Mirek.

 

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

 

Audycja nastąpi w środę 20 maja około godz. 8.25 w programie Dzień dobry TVN.

„Wywiad w telewizji TVN to znakomite docenienie wszystkich osób pracujących dla filmu. Zachęcamy do obejrzenia audycji” – dodaje Mirek Ganobis.

 

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

 

Film Oświęcim – Praga

Film przedstawia historię produkcji samochodu Praga Oświęcim, montowanego w Zjednoczonej Fabryce Maszyn i Samochodów SA Oświęcim-Praga, w miejscu, gdzie mieści się dzisiaj spółka OMAG w Brzezince.

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Zdjęcia ekipa, która liczyła około stu osób, realizowała nie tylko w grodzie nad Sołą, ale także między innymi w Pradze, Krynicy Górskiej i na Słowacji. Na scenę balu, w której uczestniczyła największa liczba aktorów, Ganobis wybrał pałac w Polance Wielkiej.

W filmie oprócz samochodu, którym jeździł na przykład Jan Kiepura, zobaczymy postać, która w historii Oświęcimia zapisała się złotymi zgłoskami. Mowa o Romanie Mayzlu, najdłużej urzędującym burmistrzu miasta. W tę postać wcielił się Piotr Pietia Sikora, twórca i członek zespołu Krzywa Alternatywa, który skomponował i napisał tekst do piosenki promującej film.

Piosenka promująca film

„Inspiracją do napisania tego utworu był koncert Młynarski-Masecki Band, który odbył się na oświęcimskim rynku, podczas ostatniej Jesieni Oświęcimskiej. Wtedy to porwał mnie klimat lat przedwojennych a w głowie pojawił się pomysł. Ten utwór miał być całkowicie inny od wszystkich które grałem z Krzywą” – mówi Piotr Pietia Sikora, lider grupy Krzywa Alternatywa.

Tekst mówi o tym, że można kochać swój samochód jak dziewczynę. Posłuchajcie:

 

 

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

Dzień Dobry TVN

Fot. Jarosław Fiedor Fotografia

Zobacz również:

Zobacz teledysk do filmu Oświecim-Praga – FILM

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa