Zobacz teledysk do filmu Oświecim-Praga – FILM

Redakcja eFO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   2 maja 2020 16:03

Prezentujemy teledysk do filmu „Oświęcim-Praga”. Piosenkę, do której tekst i muzykę napisał Piotr Pietia Sikora śpiewa Marcin Domarzewski.

Przed drugą wojną światową w Oświęcimiu funkcjonowała fabryka samochodów Oświęcim – Praga. Autami z Oświęcimia jeździli ówcześni artyści i politycy. Samochód chwalili między innymi śpiewak Jan Kiepura, malarz Wojciech Kossak oraz wielokrotny rajdowy mistrz Polski Jan Ripper.

O przedwojennej fabryce powstał film, zrealizowany przez Mirosława Ganobisa i Grupę Bunkrowcy z Oświęcimia.

Scenariusz napisało życie

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.

„Premiera pełnometrażowego filmu miała się odbyć 30 kwietnia w OCK, jednak z powodu pandemii pokaz odwołaliśmy. Nie wiadomo, kiedy film będziemy mieli możliwość pokazać publiczności” – mówią twórcy filmu.

Tekst i muzykę napisał Piotr Pietia Sikora, który obchodzi dzisiaj urodziny. Życzymy mu wszystkiego najlepszego.

„Inspiracją do napisania tego utworu był koncert Młynarski-Masecki Band, który odbył się na oświęcimskim rynku, podczas ostatniej Jesieni Oświęcimskiej. Wtedy to porwał mnie klimat lat przedwojennych a w głowie pojawił się pomysł. Ten utwór miał być całkowicie inny od wszystkich które grałem z Krzywą” – mówi Piotr Pietia Sikora, lider grupy Krzywa Alternatywa.

Tekst piosenki wyraźnie podkreśla dumę i zarazem wielką miłość do niej tzn. i tutaj puściłem to dwoma torami. Można go słuchać jak opowieści o miłości do dziewczyny jak i o takiej do samochodu. Tekst mówi o tym, że można kochać swój samochód jak dziewczynę.

„Do skończenia dzieła potrzebowałem odpowiedniego wokalu który skomponuje się klimatycznie z resztą i udało się. Marcin Domarzewski nie odmówił  i w ten sposób zarejestrowaliśmy piosenkę w zaprzyjaźnionym studio nagrań z Pszczyny” – dodał Piotr.

 

Teledysk zapowiadający film przygotowali:
Tekst i muzyka: Piotr Sikora
Wokal: Marcin Domarzewski
Produkcja filmowa: CollectiveMedia.pl
Montaż: Paweł Kłoda, CollectiveMedia.pl
Ujęcia z drona: Michał Głąb, Ocelot Pixels

 

Zachęcamy do obejrzenia klipu:

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .