polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Budowa toru pump truckowego i tężni solankowej w Polance Wielkiej. Fot. Jola Wodniak
Naprzeciwko parku w Polance miało powstać centrum handlowe. Gmina oddała ten teren w wieczyste użytkowanie siedmiu inwestorom. Budowa rozpoczęła się w 2003 roku. Powstały mury, a później przez długi czas nic się nie działo.
„Tak to zastałem, gdy zostałem wójtem. Gołe mury i nic więcej. Zaproponowałem inwestorom, że jeśli nie chcą prowadzić działalności gospodarczej, to rozwiążemy umowy wieczystego użytkowania. Zadeklarowałem, że jak teren wróci pod jurysdykcję gminy, to wykorzystam go na cel społeczny” – mówi faktom Oświęcim Grzegorz Gałgan, zasiadający w fotelu sternika samorządu drugą kadencję.
Część umów udało się rozwiązać dobrowolnie, inne dopiero przez sąd. Równocześnie pojawiło się pytanie, co gmina mogłaby tam stworzyć.
„Miałem już w zamyśle pumptruck, czyli zbudowany z zakrętów i muld tor do ćwiczenia i doskonalenia jazdy na rowerze. Najbliższy jest w Katowicach na ulicy Witosa. Jeden z pierwszych był w Nowym Sączu. U nas buduje ta sama firma” – tłumaczy wójt Gałgan.
Tor powstaje na powierzchni 430 metrów kwadratowych. Będzie miał 230 metrów długości i kratery, przypominające te, znane ze skate parków. Znajdzie się przy nim także miejsce do zaparkowania rowerów. Z pump trucka już niebawem będą mogły korzystać osoby jeżdżące na rowerach, hulajnogach, łyżworolkach, deskorolkach.
Obok toru pumptruck powstaje tężnia solankowa, ale nie taka wielka, jak na przykład w Wieliczce. To będzie pierwsza tężnia w wersji mini w Małopolsce. Dotychczas takie małe w naszej okolicy powstawały dotychczas na Śląsku.
Tężnia w Polance Wielkiej to będzie drewniana konstrukcja na betonowej podbudowie. Wokół niej na planie okręgu staną ławki. Nie zabraknie zieleńca i drzew.
„Ona jest tak trochę dziwnie ustawiona w stosunku do drogi, ale projektanci ją usytuowali tak, jak najczęściej wieją wiatry w Polance. Chodzi o to, żeby przez tarninę, która będzie ułożona w tężni, przechodziło najwięcej wiatru i wspomagało w ten sposób uwalnianie się solanki do powietrza. Każdy będzie tam sobie mógł wejść bezpłatnie, usiąść i pooddychać. Przewidujemy użytkowanie od połowy kwietnia do początku, połowy listopada” – tłumaczy wójt Grzegorz Gałgan.
Obie inwestycje będą kosztować 1,1 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel pół miliona złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przyszłym roku samorząd, już z własnego budżetu, wybuduje w tym miejscu parking samochodowy. Wójt planuje tez w przyszłości stworzenie placu zabaw dla dzieci.
Kolejnym zadaniem w centrum będzie duża altana, która stanie naprzeciwko sceny w parku. Ma kosztować 280 tys. zł, a powierzchnia jej zabudowy wyniesie 236 metrów kwadratowych.