„Gdyby zabrakło dziesięciu..”

Robert Tomasiewicz  |   Fakty  |   11 lipca 2018 14:23
Udostępnij

Zgodnie z tradycją w dniu rocznicy powstania Muzeum Auschwitz-Birkenau uhonorowani zostali wolontariusze wyróżniający się w pracy na rzecz Miejsca Pamięci.

Nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu..” przyznawane są w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau raz do roku, w dniu rocznicy powstania, które miało miejsce 2 lipca 1947r.

– „Dzień powstania Muzeum specjalnie przyjęliśmy jako dzień uhonorowania naszych wolontariuszy i opiekunów wolontariatu. Chcemy jasno pokazać, że jesteście częścią nas, częścią naszego zespołu. Za to wam bardzo dziękuję” – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Nagrodę w formie szklanej statuetki otrzymują wyróżniający się wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Na uroczystości obecna była m.in. ocalała z Auschwitz Batszewa Dagan, która osobiście podziękowała ludziom dbającym o przekazywanie historii Miejsca Pamięci.

– „Każdy ma swój Auschwitz. Czy mój Auschwitz był lepszy? Był taki straszny, jak dla wszystkich, ale ja szukałam drogi, jak można żyć w takim piekle. Przeżyłam bo miałam wiarę w lepsze jutro i ten obowiązek, że trzeba światu opowiedzieć. Dlatego umiałam też cierpieć. Dlatego jestem tutaj nie pierwszy raz. Rozumiem, że to nie jest łatwe, ale bardzo cenię waszą dobrą wolę pomocy, dlatego, że to miejsce potrzebuje dużo pomocy. Jeśli można pomóc pracą, to jest to rzecz bardzo ważna” – powiedziała Batszewa Dagan.

Tegoroczni laureaci otrzymali jeszcze jedno wyjątkowe wyróżnienie, pina z napisasem „Zrób coś. Do something”. Nawiązuje on do brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego wraz z kompanami z terenu obozu esesmańskim samochodem w 1942r.

– „Historia tej ucieczki pokazała ile możemy zrobic, że zawsze możemy próbować, że zawsze powinniśmy zobaczyć, co jeszcze możemy zrobić. Ta historia pokazuje, jak ważni są ludzie obok, którzy czasami mogą popchnąć do działania, aby coś zrobić. My przyjęliśmy właśnie to hasło – zrób coś – bowiem chcemy, aby na całym świecie działo się coś dobrego” – mówi Andrzej Kacorzyk.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2018 r.

Estera Borycz – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających i wolontariuszka podczas ŚDM

Aleksandra Dziurda – wolontariuszka w Zbiorach, Obsłudze Odwiedzających, Biurze Wolontariatu i podczas 70. Rocznicy wyzwolenia

Alexander Ellnain – opiekun i tłumacz uczniów z Bielska, pracujących w ramach pobytów z koncernem VW

Ks. Zenon Latawiec – dyrektor Salezjan w Oświęcimiu, od wielu lat wspierający wolontariat w swojej szkole

Manish Laungani – praktykant w konserwacji w 2016 roku, pracował także podczas ŚDM

Urszula Modrzejewska – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających, wykonywała tłumaczenia przed 73. Rocznicą wyzwolenia

Alexandra Piekarz – wolontariuszka w Projektach Edukacyjnych. Pomagała przy obchodach 70. Rocznicy powstania Muzeum i podczas posiedzenia MRO

Agata Stępnik – praktykantka, wykonywała transkrypcje relacji byłych więźniów dla Archiwum

Marine Vannier – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej i w Wystawiennictwie, przetłumaczyła na język francuski wystawę „Niemiecki nazistowski obóz śmierci”

Rachel Azatchi Zohar – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej w 2017 roku