polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W Warszawie młodociani bandyci zadźgali nożem policjanta, który zareagował na ich chuligańskie wybryki. Media jeszcze nie skończyły mówić o tym tragicznym wydarzeniu, a już musiały informować o kolejnych napaściach na funkcjonariuszy. Sprawa poruszyła wszystkich. Minister sprawiedliwości żąda surowych kar dla bandytów, w tempie błyskawicznym rozpoczęto przygotowania nowych przepisów dotyczących uprawnień policjantów.
Komendant główny policji zmienił rozporządzenie w sprawie zasad przyznawania i użytkowania broni palnej. Od tej chwili każdy policjant ma prawo korzystać z broni także w dni wolne od służby.
Zastanawiam się, czy większe uprawnienia dotyczące używania broni pomogą w skutecznej walce z przestępcami. Bo też czy w ogóle funkcjonariusze policji są odpowiednio przygotowani do pełnienia służby? Czy są odpowiednio szkoleni w zakresie samoobrony i posługiwania się bronią?
Porozmawiałem o tym z młodym policjantem. Przyznał, że szkolenie w tym zakresie przed rozpoczęciem służby w terenie jest słabiutkie. Ponadto policyjni nauczyciele prawie w ogóle nie poruszają kwestii panowania nad stresem w trudnych sytuacjach. Kolega przyznał, że teraz niejeden policjant będzie czuł się bezpieczniej, mając większą możliwość użycia broni palnej w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.
Co trzeba, zdaniem młodego gliny, zmienić w szkoleniu policjantów? – Przede wszystkim postawiłbym większy nacisk na praktykę, czyli więcej zajęć z technik i taktyk interwencyjnych oraz rozszerzenie czasu na zapoznanie się i wyczucie broni na strzelnicy – powiedział mi policjant.