Zwierzęta dziękują prezydentowi Chwierutowi – FELIETON

Paweł Wodniak  |   Fakty,Publicystyka  |   16 września 2022 13:54

Święto Miasta Oświęcimia już za nami. I za zwierzakami, którym organizator ostatniego dnia zapewnił niezwykłą atrakcję.

Oświęcimianie przyzwyczaili się do obchodzenia na przełomie sierpnia i września święta swojego i swojego miasta. Miasto natomiast we własnym zakresie i przy pomocy wielu miejskich instytucji stara się zapewnić im jak najlepszą zabawę.

29 stycznia w Warszawie odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Zwieńczeniem imprezy było tradycyjne „Światełko do nieba”. Jurek Owsiak wybrał tradycyjne fajerwerki, choć w 2017 roku, podczas 27. finału WOŚP, orkiestra wpisała się w narrację „nie strzelamy” organizując pokaz laserów. Po tegorocznym światełku na Owsiaka wylała się fala krytyki. Ten uderzył się w piersi i uznał widowisko z tradycyjnymi fajerwerkami za błąd.

Wieczorem, ostatniego dnia Święta Miasta w Oświęcimiu, byłem w domu i oglądałem z żoną film. Koło nas spokojnie spały trzy kotki mruczące z zadowolenia. Nagle usłyszeliśmy odgłosy wystrzałów. Czworonogi zerwały się na równe nogi. Z przerażeniem w oczach i płaczliwym miauczeniem zaczęły biegać po całym mieszkaniu, szukając cichego azylu.

Szczelnie zamknąłem okna. Uspokojenie przerażonych zwierzaków zajęło mi kilkanaście minut. Jestem pewien, że domostw, w których pokaz fajerwerków wzbudził potworny strach u psów, kotów, królików, ptaków jest co najmniej kilkaset.

Zwierzęta domowe mogły liczyć na pomoc swoich opiekunów. Takiego szczęścia nie miała jednak zwierzyna wolno żyjąca. Przerażenia dzikich ptaków, które w panice uciekały ze swoich gniazd i innych zwierząt, nie sposób sobie wyobrazić.

Odpowiadający za Święto Miasta Oświęcimia prezydent Janusz Chwierut, zanim zaakceptował program obchodów, zawierający pokaz fajerwerków, powinien pomyśleć. Pomyśleć o braciach mniejszych. I o tym, co mogą przeżywać w chwili, gdy setki lub nawet tysiące oświęcimian będzie zadzierać głowy do góry, z podziwem wołając z angielska „wow!”.

Zwierzęta niewątpliwie „dziękują” prezydentowi Chwierutowi za wyjątkowa atrakcję. I przypominają, że powoli, bo powoli, ale zbliża się Sylwester. Proponują, by wziął przykład ze swojego kolegi z Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, który co roku apeluje, by w nocy, kiedy wszyscy żegnają stary i witają nowy rok, „człowieki” zrezygnowały z tradycyjnych fajerwerków.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Masz postanowienia noworoczne?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .