polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Jest to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych kompleksów leśno-stawowych w Dolinie Górnej Wisły. Kompleks obejmuje kilkanaście stawów rybnych o łącznej powierzchni ponad 150 hektarów, przylegające do obszaru lasu mieszanego oraz nadwiślańskich łąk. Stawy rybne są ekosystemem sztucznym, utworzonym i utrzymywanym przez człowieka.
Zbiorniki na Nazieleńcach i hodowlę ryb na tym terenie rozwijano od 15. wieku. Po wykupie Brzeszcz i całego Księstwa Oświęcimskiego przez Kazimierza Jagiellończyka w 1457 roku, wieś stała się własnością króla polskiego, który osobiście zadbał o rozwój gospodarki hodowlanej na obszarze Brzeszcz.
Źródłem wody dla stawów na Nazieleńcach jest Młynówka, ciek łączący Sołę i Wisłę.
Stawy na Nazieleńcach są płytkimi zbiornikami, napełnianymi lub opróżnianymi w zależności od potrzeb, np. przy odławianiu ryb, nawożeniu dna, konserwacji grobli.
Stanowią wspaniałe środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Szczególnie bogata jest strefa przybrzeżna z licznymi gatunkami roślin wynurzonych, formujących piękne i bogate pasma szuwarów. Gnieżdżą się i żerują tu liczne gatunki ptaków. Na stawie Olusia występuje hałaśliwa kolonia mewy śmieszki.
Na wielu stawach gnieżdżą się liczne perkozy, mające charakterystyczne gniazda-tratwy na tafli wody. Wśród gęstej roślinności ukryte są gniazda kaczek, rybitw i gęsi. Na terenie Nazieleniec występują bardzo rzadkie w całej Europie gatunki bąka i bączka.
Piękno terenu nakręciła Ela Kaps z mężem. Zachęcamy do obejrzenia klipu.
„Z góry można dostrzec jeszcze więcej, np. łabędzie, których są dziesiątki – zwłaszcza na stawie Granicznik, czy zobaczyć wijącą się Wisłę i jej rozlewiska. Bardzo urzekł staw Przebór, który prawie cały jest porośnięty roślinnością, i z góry wygląda to niesamowici” – tłumaczy Ela Kaps, współtwórczyni filmu.
Stawy Nazieleńce Brzeszcze – FOTO