Nazieleńce od świtu do zmroku – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo,Turystyka  |   2 sierpnia 2020 09:00

Zachęcamy do obejrzenia filmu ukazującego obszar chroniony Natura 2000 w Brzeszczach Nazieleńcach. To doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury.

Jest to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych kompleksów leśno-stawowych w Dolinie Górnej Wisły. Kompleks obejmuje kilkanaście stawów rybnych o łącznej powierzchni ponad 150 hektarów, przylegające do obszaru lasu mieszanego oraz nadwiślańskich łąk. Stawy rybne są ekosystemem sztucznym, utworzonym i utrzymywanym przez człowieka.

Zbiorniki na Nazieleńcach i hodowlę ryb na tym terenie rozwijano od 15. wieku. Po wykupie Brzeszcz i całego Księstwa Oświęcimskiego przez Kazimierza Jagiellończyka w 1457 roku, wieś stała się własnością króla polskiego, który osobiście zadbał o rozwój gospodarki hodowlanej na obszarze Brzeszcz.

Źródłem wody dla stawów na Nazieleńcach jest Młynówka, ciek łączący Sołę i Wisłę.

 

 

Stawy na Nazieleńcach są płytkimi zbiornikami, napełnianymi lub opróżnianymi w zależności od potrzeb, np. przy odławianiu ryb, nawożeniu dna, konserwacji grobli.

Stanowią wspaniałe środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Szczególnie bogata jest strefa przybrzeżna z licznymi gatunkami roślin wynurzonych, formujących piękne i bogate pasma szuwarów. Gnieżdżą się i żerują tu liczne gatunki ptaków. Na stawie Olusia występuje hałaśliwa kolonia mewy śmieszki.

Na wielu stawach gnieżdżą się liczne perkozy, mające charakterystyczne gniazda-tratwy na tafli wody. Wśród gęstej roślinności ukryte są gniazda kaczek, rybitw i gęsi. Na terenie Nazieleniec występują bardzo rzadkie w całej Europie gatunki bąka i bączka.

Zdjęcia do filmu trwały miesiąc – od połowy czerwca do połowy lipca

Piękno terenu nakręciła Ela Kaps z mężem. Zachęcamy do obejrzenia klipu.

„Z góry można dostrzec jeszcze więcej, np. łabędzie, których są dziesiątki – zwłaszcza na stawie Granicznik, czy zobaczyć wijącą się Wisłę i jej rozlewiska. Bardzo urzekł staw Przebór, który prawie cały jest porośnięty roślinnością, i z góry wygląda to niesamowici” – tłumaczy Ela Kaps, współtwórczyni filmu.

 

 

Zobacz również:

Stawy Nazieleńce Brzeszcze – FOTO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa