polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Część wolontariuszy fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy podczas jednej z akcji. Fot. Jola Wodniak
Wiele organizacji na różne sposoby opisuje ideę wolontariatu. „Niezwykła szansa zrealizowania swoich pasji i chęci pomagania innym”, „praca, często praca z ludźmi”, „praktyczna i bardzo ważna szkoła życia dla wielu młodych ludzi” – to tylko kilka z tych opisów.
„Być wolontariuszem, to robić coś bezinteresownie. Czerpać z tego radość, satysfakcję i energię. Przynajmniej ja to tak odczuwam. Pamiętam każdy swój projekt, który robiłam wspólnie z wolontariuszami. Pamiętam każdego wolontariusza, właściwie to z większością nadal jestem w kontakcie. Wiem, co robią i czym aktualnie się zajmują. Mam świadomość, że gdybym nagle wpadła na jakiś pomysł, to pewnie mogłabym na nich liczyć” – mówi Katarzyna Heród z Fundacji Miasto Pracownia w Oświęcimiu.
Wolontariusze mogą się spełniać na różnych płaszczyznach. Pomagać w zwykłych działaniach fundacji, przy organizacji imprez charytatywnych, spotykając się mieszkańcami hospicjum, robiąc zakupy seniorom, czy też wyprowadzając na spacery psiaki ze schroniska. Wolontariat, to bowiem ogromne słowo.
„Dla mnie wolontariat to przede wszystkim chęć działania. Dla drugiego człowieka, dla najbliższej przestrzeni. Działanie w ważnej sprawie, ale też aktywność polegająca na spotkaniu się z drugim człowiekiem, zrobienia czegoś nie tylko dla niego, ale także z nim” – dodaje Katarzyna Heród.
Wolontariat mocno kojarzy się z obszarem pomocy społecznej. Jest jednak czymś dużo obszerniejszym, choć tak naprawdę granica pomiędzy nim a działaniem społecznym jest minimalna.
„Głównym wyznacznikiem wolontariatu jest bezinteresowność i dobrowolność działania. Nie robimy czegoś dla zysku, ale dlatego, że chcemy. Od dwóch lat prowadzę z Dorotą Zwolak swoją fundację. Działamy, bo lubimy robić coś dla ludzi i z ludźmi. Dobrowolnie poświęcamy swój wolny czas i energię. Wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów na inicjatywy. Niedawno warsztatem wspierałyśmy jedną ze zbiórek Fundacji Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy” – opowiada jedna z twórczyń Miasto Pracowni.
Zdaniem Katarzyny Heród wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma ochotę zrobić coś dla drugiego człowieka, każdej innej istoty lub też w imię ważnej sprawy.
„Tutaj nie ma ograniczeń. To kwestia chęci” – podsumowuje oświęcimianka.
A jak nasi młodzi i najmłodsi czytelnicy postrzegają tę niezwykle cenną ideę? Zapraszamy do odpowiedzi na to pytanie poprzez udział w konkursie rysunkowym „Czym jest dla Ciebie wolontariat?”, zorganizowanym przez Fakty Oświęcim i Energylandię. Konkurs towarzyszy Wielkiemu Hokejowemu Meczowi Charytatywnemu „Szósty dla Sześciu pomiędzy drużynami Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy i Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. Do wygrania jest aż 112 nagród. Udział w nim mogą wziąć przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych i średnich.
Wybierasz się na mecz Szósty dla Sześciu MOWP vs HRAP?
Zobacz wyniki
– Antosi Matusiak 8-latce z porażeniem kończyn dolnych, padaczką, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z opóźnieniem rozwoju mowy z Nowej Wsi – Filipkowi Gajdzik 4–latkowi cierpiącemu na padaczkę i wiotkość krtani z Oświęcimia – Emilce Trybuś 3-latce z zaburzeniem mózgowym porażeniem dziecięcym z Chełmka – Alusi Włodarczyk 3-letniej z wodogłowiem z Brzeszcz – 22-miesięcznej Lenie Kożuch mieszkance Dworów Drugich, która choruje na wyściółczak anaplastyczny trzeciego stopnia złośliwości – 6-letniej Justynce Oleś z Oświęcimia chorującej na Neurofibromatoza typ1 w skrócie NF1 i glejaka na nerwie wzrokowym
Podopieczni z różnych miejscowości powiatu oświęcimskiego, którzy wymagają kosztownej długotrwałej rehabilitacji i leczenia.
Czym dla Ciebie jest wolontariat? Do wygrania aż 112 nagród od Energylandii
Charytatywny Mecz Hokejowy dla sześciorga chorych dzieci – FILMY