polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Spór o tron: Ekranizacja legendy o powstaniu Kęt” to pierwsza taka miniprodukcja kostiumowa, przedstawiająca okoliczności założenia jednego z najstarszych miast podbeskidzia – Kęt. Film, który wpisuje się w niezwykle popularną ostatnimi czasy konwencję kina historyczno-obyczajowego, powstał w Kętach jesienią tego roku, z inicjatywy kęckiego magistratu:
„W pierwszej połowie XIII wieku dwaj przed laty zwaśnieni bracia piastują godności książęce w Oświęcimiu i Zatorze. Podbijając okoliczne ziemie, z dnia na dzień pogłębiają konflikt. Zaślepieni żądzą zemsty, władzy i dominacji, nie zważają na cierpienie ludu, ignorując rady, kierujące ich na drogę pokoju. Tylko niezbadane koleje losu, kręte jak dzika, górska rzeka Soła, mogą sprowadzić pojednani” – można przeczytać w opisie filmu.
Aby zapewnić miejsca dla wszystkich zainteresowanych premierą kęcki magistrat przygotował bezpłatne wejściówki kolekcjonerskie, które odbierać można w Domu Kultury w Kętach. Wejściówki obowiązują na oba seanse i dokładnie wskazują godzinę pokazu – 18 lub 19, dzięki czemu widzowie unikną kolejek i oczekiwania na drugi seans, gdy zabraknie już miejsc o godz. 18.
„Spór o tron” zdecydowanie wykracza jednak poza jej ramy, przybliżając realia początku XIII: ukazuje zarówno konflikty zbrojne, jak i życie codzienne mieszkańców naszych ziem. Do scenariusza wprowadzono realistycznie zbudowane postacie. Dzięki bogactwu bohaterów i uzupełnieniu historii o nowe, bliższe współczesnemu widzowi rozwiązania fabularne, film z pewnością stanowić będzie ciekawą propozycję zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, zainteresowanych lokalną historią.
„Film nakręcony został jesienią tego roku w wielu ciekawych lokalizacjach plenerowych i zamkniętych” – informują organizatorzy.
„Spór o tron: Ekranizacja legendy o powstaniu Kęt”
Reżyseria: Sławomir Urbaniak Barbara Kuźma-Suazo
Scenariusz i dialogi: Barbara Kuźma-Suazo (na podstawie „Legenda o powstaniu Kęt” autorstwa Andrzeja Małysy)
Udźwiękowienie: Rafał Roman
Kierownik planu: Urszula Baczyńska-Śleziak
Gatunek: historyczny
Produkcja: Gmina Kęty
W rolach głównych:
W pozostałych rolach:
Skryba: Adrian Szymalski Lektor: Jarosław Adamus Gniewko (sługa): Grzegorz Kozioł Stach: Artur Christ Żona Stacha: Paulina Nikiel-Muś Zakonnicy: Józef Szafran, Krzysztof Kućka Dworzanie/wojowie: Bielska Drużyna Najemna „Svantevit”